62
Clowns 11 12 24 10 - 57 -
Lions 17 7 18 20 - 62 -

Ταύροι Vs Λιοντάρια σημειώσατε … διπλό!

Βράδυ Τετάρτης, οι Chicago Bullηδες με τους Lions βρέθηκαν αντιμέτωποι στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της Development 2, στο κλειστό του Κολωνού, χαρίζοντάς μας ένα πραγματικά υπέροχο ματς από άποψης εναλλαγής σκορ, ποιότητας ομάδων και ενδιαφέροντος, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα Λιοντάρια, με 57-62.

Μελάς (4) και Πατρός (6) βρήκαν σκορ στις αρχές του αγώνα για τους Chicago, με τον Χαμαϊδή (7) να είναι εξαιρετικός από πλευράς Lions, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων, στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου. (11-17)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι Chicago κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους το ματς, με τον Σαρίκα (4) να βρίσκει στόχο από το τρίποντο, τον Πατρό (4) να ακολουθεί όντας δυνατός στο ζωγραφιστό και οι βολές συν ένα δίποντο του Ανδρόνικου από Lions, ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν ήταν όσο καλοί στην πρώτη περίοδο, παραμένοντας βέβαια ένα πόντο μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. (23-24)

Επιθετικά, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό του παιχνιδιού, με τους Chicago να περνούν μπροστά στο σκορ και να σκοράρουν τέσσερις φορές από τα 6.75, με τους Κιούση (8) και Σαρίκα (6) να είναι καυτοί και τον Χαμαϊδή (11) από πλευράς Lions να ορθώνει ανάστημα και να κρατάει την ομάδα του μέσα στο ματς, όντας φοβερός σε αυτό το διαστημα. (47-42)

Περιμένοντας λοιπόν ένα γεμάτο ενδιαφέρον και πάθος τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lions ήταν πραγματικά … λιοντάρια, γυρίζοντας το μομέντουμ του αγώνα ξανά υπέρ τους, εκμεταλλευόμενοι αρχικά το φονικό όπλο τους στο ποστ, με τον Χαμαϊδή να βάζει 12 πόντους και σφίγγοντας την άμυνά τους σε μεγάλο βαθμό στη συνέχεια, με αποκορύφωμα δύο κλεψίματα πάνω στο κατέβασμα της μπάλας, κατάφεραν και “άρπαξαν” το ροζ φύλλο αγώνα, σε ένα παιχνίδι που πραγματικά 50/50 ήταν οι πιθανότητες και για τις δύο ομάδες είτε να χάσουν είτε να πάρουν τη νίκη.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωκράτης Χαμαϊδής με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 λάθη, κουβαλώντας επιθετικά την ομάδα του. Από πλευράς Chicago ξεχώρισε Γιάννης Πατρός με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λαθάκια.

Συνολικά οι Chicago Bullηδες είχαν 17/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 17 κλεψίματα και 21 λάθη. Οι Lions είχαν συνολικά 18/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 20 λάθη.

Chicago Bullηδες ( Σουσάνης ): Σουσάνης, Μέλλος 9 (6 ριμπ), Σαρίκας 14 (5 κλ), Πατρός 12 (14 ριμπ), Μελάς 9 (7 ριμπ), Κιούσης 13 (3).

Lions ( Καραπακλάς ): Ανδρόνικος 15 (10 ριμπ), Θεοδοσίου 3, Καρδιακίδης 6 (6 ριμπ), Ιορδάνου 5 (7 ριμπ), Βασταρδής 3, Ξενάριος, Παπουρτζής, Χαμαϊδής 30 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή εμφάνιση του “Λιονταριού” Χαμαϊδή!