08/01/2024
War Gamers 20 10 15 12 - 57 -
Space Hellas 20 16 18 17 - 71 -

Ταβάνι της Space ο... ουρανός!

Κάνοντας μια μεστή εμφάνιση και όντας καλύτερη στις λεπτομέρειες σε ένα δυνατό, μπασκετικό και καθαρό παιχνίδι, η Space Hellas επιβλήθηκε των War Gamers με τελικό σκορ 57-71 στον Κολωνό, για την Elite κατηγορία.

Όταν ο Στέφανος ο Καραγιάννης πήρε από... νωρίς φωτιά και έβαλε γρήγορα τους "Πολεμιστές" μπροστά στην αναμέτρηση, οι Μαμαλάκης και Βούζας... ξύπνησαν και τον Πλουτέτσκι ο οποίος με 3 τρίποντα δεν είχε πρόβλημα να απαντήσει και να γράψει το 20-20 με το οποίο ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντουμάνης με την είσοδό του έδωσε πόντους, εμπειρία και καθαρό μυαλό στους "λευκούς" οι οποίοι με λίγο... σπρώξιμο από Σιφναίο και Μαμαλάκη έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-36 μπροστά.

Ο Σιφναίος έβαζε τα κλασικά του καλάθια από μέση απόσταση και σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, αλλά οι War με Καραγιάννη και Διαμαντή μείωσαν, πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν (45-47) αλλά ένα κακό τους διάστημα ενός λεπτού τους έφερε πίσω με 45-54 στη λήξη της τρίτης περιόδου, κομβικό μάλιστα καθώς αυτό ήταν και το "κλειδί" του αγώνα. Υπογραφή Βούζα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ του Κολωνού, με τη Space Hellas να εξαργυρώνει την καλή της εμφάνιση με τη νίκη, με τον πίνακα του γηπέδου να γράφει το τελικό 57-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Βούζας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους War Gamers ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγιάννης με 30 πόντους, 19 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/42 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 20/35 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 5/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 16 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 5, Βασιλόπουλος 4, Διαμαντής 2, Καραγιάννης 30, Μακρυγιάννης, Μέμεζας, Μπερδεμπές 3, Ρίπης 7, Σταυρόπουλος 6.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης, Βούζας 18, Ελευθερίου 4, Ηλιόπουλος, Μαμαλάκης 12, Μπαμπάκος, Ντουμάνης 10, Πλουτέτσκι 12, Σιφναίος 15.

Τί μας άρεσε: Το πόσο καθαρό ήταν το παιχνίδι, απόλαυση!