07/10/2023
Ellinoroston Celtics 15 3 5 13 - 36 -
Chicago Hulks 18 10 19 11 - 58 -

"Ταυρίσια" εμφάνιση και νέο ροζ οι Hulks!

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν έβρισκαν ιδιαίτερες δυσκολίες στο σκοράρισμα. Τα δύο στρατόπεδα μπήκαν στην αναμέτρηση με περίσσεια ενέργεια και έδειχνε ότι θα βλέπαμε ένα γεμάτο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με Φυλακτό και Σουκοβέλο να ξεχωρίζουν εκατέρωθεν με 5 προσωπικούς πόντους ο καθένας. Το πρώτο τέταρτο έληξε στο 15-18 υπέρ των "Ταύρων".

Επιστροφή στο παρκέ και οι "Κόκκινοι" άρχισαν να υπερτερούν επιθετικά και να σφίγγουν παράλληλα αμυντικά. Οι μόλις 3 πόντοι που δέχτηκαν συνολικά στο δεκάλεπτο επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μας, με την διαφορά να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια απόσταση. Σουκοβέλος και Παπαγιάννης "μάτωναν" το αντίπαλο καλάθι και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Hulks στο 18-28!

Επανέναρξη στην αναμέτρηση και η ομάδα του απόντα Αλέξανδρου Τιγγινάγκα έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε. Με άμυνα που "έσπαγε κόκκαλα" πρωτίστως και με την τριπλέτα Λύτρα - Παπαγιάννη - Σουκοβελο να είναι ασταμάτητοι έφτασε να κερδίζει με 23-47! Οι "Πράσινοι" δυστυχώς δεν μπορόυσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και παρά την συγκινητική προσπάθεια του Παπαϊάκου, βγήκαν εκτός στόχου από πολύ νωρίς.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο το μόνο που δεν γνωρίζαμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα! Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ποτέ ταχύτητα, έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ και πανηγύρισαν το δεύτερο ροζ φύλλο με το ευρύ 36-58! Οι Celtics εμφανίστηκαν λίιιιγο καλύτεροι στα τελευταία λεπτά, αλλά ήταν πλέον αργά...

Η αθόρυβη, αλλά υπερπολύτιμη δουλειά του Δημήτρη Φουντά τον έχρισε Betsson MVP της αναμέτρησης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο. Για του γηπεδούχους ξεχώρισε ο "ψηλός" Γιώργος Χαρικιόπουλος με double - double (13π - 10ριμπ), 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Chicago Hulks βρίσκουν χημεία μετά τις πρώτες αγωνιστικές και μας χαρίζουν ώραια παιχνίδια!