Mikrokosmos 15 12 7 8 - 42 -
Chicago Hulks 12 11 10 11 - 44 -

"Ταυρίσια" νίκη στο παραπέντε!

Βάσει εικόνας των δύο ομάδων το τελευταίο διάστημα, derby αναμέναμε να δούμε και δεν μας απογοήτευσαν!

Μπορεί να σκόραραν με το σταγονόμετρο στο πρώτο δεκάλεπτο, εκατέρωθεν, όμως έδωσαν τα διαπιστευτήριά τους από πολύ νωρίς. Με τις κλειστές άμυνες να είναι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, τα δύο στρατόπεδα συμπορεύονταν μαζί, με τον Mikrokosmo να εμφανίζεται ένα τσακ πιο έτοιμος στην έναρξη. Ο γεμάτος πάγκος και των δύο, τους βοηθούσε να δώσουν μάχη μέχρι τέλους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε σχετική αποδιοργάνωση, με την επιθετική συγκομιδή να εμφανίζει χαλαρότητα και για γηπεδούχους και για φιλοξενούμενους. Με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, το συγκεκριμένο τέταρτο δεν μας αποζημίωσε από πλευράς θεάματος. Παρόλα αυτά ο Mikrokosmos, αν και με στανιό, διατηρούσε το προβάδισμά του. Με το 27-23 του ημιχρόνου πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια, θέλοντας σίγουρα να βρούν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.

Δεν τα κατάφεραν ιδιαίτερα και μετά την ανάπαυλα συνεχίστηκε η αδυναμία σκοραρίσματος. Βέβαια, οι "Ταύροι" κατάφεραν να πάρουν το επιμέρους, αν και παρέμεναν πίσω στο σκορ, ρίχνοντας όμως την διαφορά στον πόντο.  Ο Mikrokosmos πέτυχε μόλις 7 πόντους, με τα βασικά του όπλα να μην μπορούν να βγουν μπροστά. 34 - 33 ήταν το σκορ στην προτελευταία στροφή και το φινάλε θα ήταν σίγουρα συναρπαστικό.

Χωρίς να αλλάζει κάτι σε άμυνα και επίθεση, οι Hulks πέρασαν επιτέλους μπροστά στο σκορ, με εύθραστη επίσης διαφορά. Οι λάθος επιλογές συνεχίστηκαν κατά ρυπάς, με τον Καραμπίνο να παθαίνει Okobo και να προκαλεί εγκεφαλικά σς όλους τους συμπαίκτες του. Οι "Κόκκινοι" είδαν το ματς να κινείται σε λεπτή κλωστή, βλέποντας τον Mikrokosmo να έχει 1.7'' και να ετοιμάζεται για κάποιο πιθανό buzzer beater! Ευτυχώς δεν πλήρωσαν το λάθος τους και πανηγύρισαν την νίκη με 44-42!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μαντζούνης με double - double( 13 πόντους και 19 ριμπάουντ) και 3 κλεψίματα. Για τον Mikrokosmo ξεχώρισε ο Περράκης με 7 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ.

Mikrokosmos(Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 9, Γκούμας 8, Ευσταθόπουλος 2, Μπεκιάρης 4, Περράκης 7, Τσατσαρώνης 8, Φραγκογιάννης 4, Φρυσάλης.

Chicago Hulks(Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 18, Μαντζούνης 13, Ντέμος, Παρσόπουλος 2, Α. Τιγγινάγκας, Ν. Τιγγινάγκας 7, Φουντάς 4.

Τι μας άρεσε: Το πόσο κοντά ήταν μόνιμα το σκορ.

Τι δεν μας άρεσε: Το χαμηλό σκορ.