08/03/2022
Patras Orlando Tragic - - - - - 48 -
Think Digital - - - - - 62 -

TDG aka GSW

Στα πλαίσια του Basketaki Patras League, διεξήχθη το βράδυ της τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα η αναμέτρηση ανάμεσα σε Orlando Tragic και Think Digital Group. Μετά από 40 αγωνιστικά λεπτά όμορφου μπάσκετ, η Think Digital Group αναδείχθηκε νικήτρια έναντι των Orlando Tragic με σκορ 62-48.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με διάθεση να τρέξουν το γήπεδο παρότι έπαιζαν με μόνο 5 παίκτες και οι 2 ομάδες! Χάρη στο κρεσέντο του Γεωργακόπουλου που σημείωσε 12 πόντους στο διάστημα αυτό, η ThinkDigital προηγήθηκε με 1 πόντο (17-18). Ο Πετρόπουλος με 13 πόντους από πλευράς Tragic έπαιζε μόνος του κάτω από το καλάθι την αντίπαλη ομάδα.

Στη δεύτερη περίοδο, η ThinkDigital, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Καπερώνη που σημείωσε 8 πόντους, κινήθηκε καλύτερα στο παρκέ, βρήκε κενούς χώρους και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 35-27 έναντι των Tragic. Για την ομάδα των Orlando Tragic, το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο, η κούραση των παιχτών ήταν εμφανής λόγω της απουσίας αναπληρωματικών παικτών. Αυτό αποτυπώθηκε από τα αρκετά λάθη που έκαναν οι παίκτες σε αυτό το διάστημα. Έτσι οδηγηθήκαμε στη λήξη της περιόδου, με την Digital να προηγείται με 7 (37-44). Από πλευράς Tragic, ο Γοργίας με 4 πόντους διακρίθηκε, σε ένα διάστημα που το σκοράρισμα μοιράστηκε εκ νέου στους παίκτες της ομάδας, ενώ από πλευράς Digital, ο Καπερώνης διακρίθηκε, σημειώνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Think Digital ήταν πιο ήρεμη και ψύχραιμη στο πιο κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού και με ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή των 6.75 και με πρωταγωνιστές την τριάδα Καπερώνη, Σταγκίδη και Γεωργακόπουλου κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ 62-48. Για την ομάδα των Orlando Tragic, ο Πετρόπουλος με τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα δεν ήταν αρκετός να γυρίσει το ματς υπέρ της ομάδας του.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Γεωργακόπουλος που πέτυχε 28 πόντους, 12 ριμπάουντ (1-11), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ (5-7), 2 ασίστ και 3 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras Orlando Tragic είχαν 23/65 σουτ (35%), 1/10 τρίποντα (10%), 1/5 βολές (25%), 31 ριμπάουντ (10-21), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 9 λάθη. Η Think Digital Group είχε 23/52 σουτ (38%), 13/26 τρίποντα (50%), 3/4 βολές (75%), 34 ριμπάουντ (4-30), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Γοργίας): Γοργίας 8, Ευσταθόπουλος 10, Πετρόπουλος 24 (12 ριμπ), Ράπτης 2, Τασσόπουλος 4 (7 ριμπ).

Think Digital Group(Καπερώνης): Γεωργακόπουλος 28 (12 ριμπ), Καπερώνης 26, Καραμπάλης 5 (7 ριμπ), Μαρίνης, Σταγκίδης 3.

Τι μας άρεσε: Τα εξαιρετικά ποσοστά της TDG, πίσω από τα 6.75!