08/04/2022
TECHbuddy - - - - - 53 -
Promitheas Oldschool - - - - - 44 -

TECHbuddy 13-1

Το έπος της ολοκλήρωσε η TechBuddy το βράδυ της Παρασκευής, αφού νίκησε και τον Promitheas Old School, ολοκληρώνοντας ως 1η την regular season της Master League (13-1). 53-44 ήταν το τελικό σκορ με τον Προμηθέα να λυγίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ήρεμο και αναγνωριστικό ήταν το 1ο δεκάλεπτο και για τις 2 ομάδες. 9-10 ήταν το σκορ στο τέλος των 1ων δέκα λεπτών με τον Προμηθέα να είναι οριακά καλύτερος. Για την Tech 1 τρίποντο πέτυχε ο Γεωργιόπουλος, ενώ 4 και 3 είχαν Μπερτσιάς και Στολάκης αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους.

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησε η ομάδα του Βαλέρη στην 2η περίοδο. Έχοντας οδηγό τον cold-blooded σουτέρ Παπαδημητρόπουλο (6 πόντοι), οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους. 3 πόντους είχε ο Σοφιανόπουλος για τον Προμηθέα που ήταν ιδιαίτερα άστοχος. 24-21 έγραφε το ταμπλό στο τέλος του α΄ ημιχρόνου.

Πλήρως ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος, κάτι που το μαρτυράει και το επιμέρους 14-14. Για τους πρωτοπόρους της Master League, 2 καλάθια πέτυχε ο Μπαλτάς. Από 1 καλάθι είχαν ακόμα 5 παίχτες της Tech. Στο ματς κράτησε τους «Προμηθείς» ο Στολάκης με 6 πόντους. 4 είχε ο Λαζανάς.

Με την διαφορά στο τρίποντο, όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Προμηθέας να προσπάθησε, αλλά εν τέλει υπέκυψε στην κούραση και γνώρισε την ήττα στο τελευταίο ματς της regular season. 53-44 ήταν το τελικό σκορ. Για τους νικητές 7 πόντους είχε ο Γιαννακόπουλος, ενώ 4 πόντους είχε ο Λαζανάς για τον Promitheas Old School!

Mvp του αγώνα ήταν ο Πέτρος Μπαλτάς με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ (2-4), 3 ασίστ και 2 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής. Ο Παναγιώτης Λιόλιος ξεχώρισε για τον Προμηθέα με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ (3-5), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 24/67 σουτ (50%), 2/18 τρίποντα (11,1%), 3/4 βολές (75%), 38 ριμπάουντ (11-27), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 16/53 σουτ (30,2%), 4/23 τρίποντα (17,4%), 8/12 βολές (66,7%), 33 ριμπάουντ (6-27), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

TechBuddy(Βαλέρης): Παπαδημητόπουλος 10, Βαλέρης, Γιαννακόπουλος 11, Δημογιάννης, Μπόχαλης 8, Γεωργιόπουλος 5, Μπρίνιας 2, Μπαλτάς 11, Χύτας 2, Μενεγής 4, Κωνσταντόπουλος.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Σοφιανόπουλος 3, Λεονάρδος 5, Λίολιος 9 (8 ριμπ), Μπερτσιάς 6 (10 ριμπ), Λαζανάς 6, Στολάκης 15.

Τι μας άρεσε: Γενικότερα ολόκληρη η μονομαχία μεταξύ των 2 ομάδων!