18/06/2022
Winston Wizards 10 9 10 15 - 44 -
Pourangers BC 13 28 19 21 - 81 -

Teenagers οι Pourangers!

Στην All Star Arena  για τη Summer Development2 League  , οι Pourangers πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς επιβλήθηκαν των Winston Wizards με το ευρύ 44-81.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Φίλιππο Στρατόπουλο   , καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 30 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι με τον Κόκορη να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του πήραν τα ηνία στο σκορ , 4-2 και 6-4 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με τρείς , 6-9 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 10-13  . Ο Παπαδόπουλος πέτυχε 5 πόντους , ενώ 6 είχε ο Κόκορης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Pourangers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν λύση σε κάθε αγωνιστικό πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αγγίζει τη διαφορά των είκοσι δύο πόντων , 19-41  . Ο Φίλιππος Στρατόπουλος πέτυχε 7 πόντους  , ενώ ο Τοσουνίδης είχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Φίλιππο Στρατόπουλο να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ της All Star Arena πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους , 19-52 , με το φωτεινό πίνακα στο πέρας της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού να δείχνει το 29-60 υπέρ τους  . Ο Φίλιππος Στρατόπουλος   πέτυχε 9 πόντους , ενώ 6 είχε ο ένας και μοναδικός Πασχάλης Νταής   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τη παρέα του Γεωργόπουλου να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη στη διοργανωση με σκορ 44-81  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Στρατόπουλος με 30 πόντους , 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Χρήστος Τοσουνίδης είχε 12 πόντους , 11 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι Pourangers είχε 28/44 δίποντα , 7/23 τρίποντα  , 4/6 βολές ,  44 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 11 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/45 δίποντα , 3/25 τρίποντα , 3/10 βολές ,  36 ριμπάουντ , 3 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 4 λάθη .

Winston Wizards(Νταής): Τσίκης 2 , Τοσουνίδης 12 , Καπετάνος 8 , Νικήτας , Νταής 13 , Κόκκορης 9   .

Pourangers(Γεωργόπουλος) : Αθανάσιος Μπούτζης , Παπαδόπουλος 18 , Γιάννης Μπούτζης 21 , Γεωργόπουλος 6 , Γιώργος Στρατόπουλος , Σπύρος Μπούτζης 6 , Δραγάνης , Φίλιππος 30   .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Φίλιππο Στρατόπουλο και Γιάννη Μπούτζη !