21/10/2019
Transporters 10 22 12 23 - 67 -
Πόρτο 21 14 25 11 - 71 -

Τέλεια προετοιμασία για την Πόρτο!

Σε ένα παιχνίδι που δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, Transporters και Πόρτο απέδωσαν πολύ καλό μπάσκετ, με την ομάδα του Οικονομίδη να είναι πιο σταθερή, συγκεντρωμένη και ψύχραιμη στις δύο φορές που πήγαν να κάνουν την ανατροπή οι Μεταφορείς, κλείνοντας έτσι την πορεία της στον 12ο όμιλο του Basketaki Cup με νίκη (στο 2-2 και οι δύο).

Οι «πορτογάλοι» πάτησαν γκάζι από νωρίς και εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα των Σιδηρόπουλου, Λουφόπουλου και τα εύστοχα σουτ των Τζανή, Βουλουμάνου, Τσαλτάκη για να πάρουν διαφορά 16 πόντων από την πρώτη περίοδο (5-21 στο 9’), με τους Τρανσπόρτερς να μειώνουν στο 10-21 του δεκαλέπτου από το τρίποντο του Ντελλή και ένα καλάθι του Θεοδωρόπουλου.

Η κατάσταση άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, κυρίως γιατί οι Μεταφορείς άκουσαν τον κόουτς Μπιλ και έπαιξαν καλύτερη άμυνα, βγάζοντας έτσι και την ανάλογη ενέργεια στην επίθεση για να πλησιάσουν σταδιακά στους τρεις πόντους (32-35 ημίχρονο), με τους Κορώση, Πιπέρο να βάζουν τρίποντα και τους Χρήστο Γκέο, Σιώτα να σκοράρουν από κοντά, ενώ η Πόρτο στηρίχτηκε στον Τοπούζογλου (8 π.) και οι Γιαννακάκης, Τσαλτάκης, Σιδηρόπουλος τους κράτησαν μπροστά έστω και δύσκολα.

Πάλι διαφορετικό σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «μαύρους» αυτή τη φορά να έχουν το πάνω χέρι και να κάνουν ένα επί μέρους 2-17 σε πέντε λεπτά, από τα σουτ των Λουφόπουλου, Τζανή και Σιδηρόπουλου (34-48 στο 25’), κάτι που δυσκόλεψε τους Transporters και μέχρι το 30ο λεπτό η απόσταση έμεινε εκεί… ψηλά (44-60).

Η ομάδα του Βρύση όμως δεν το έβαλε κάτω και μετά το -18 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (44-62 στο 31’) άρχισε την αντεπίθεση με τους Κορώση, Σιώτα, Πιπέρο, Ντελλή, Θεοδωρόπουλο και σιγά σιγά πλησίασε στο τρίποντο (67-70 στο 39’!), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μένουν ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 67-71 που έγινε από τον Τοπούζογλου, ο οποίος «δήλωσε» έτοιμος για το πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μπάμπης Τζανής με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τους Μεταφορείς ξεχώρισε ο Γιάννης Σιώτας με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι «παραλλαγμένοι» είχαν 13/39 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 8/20 βολές, 32 ριμπάουντ (11-21), 20 ασίστ, 14 κλεψίματα και 9 λάθη, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 22/38 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 9/22 βολές, 54 ριμπάουντ (8-46), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 20 λάθη και 3 μπλοκ.

Transporters (Βρύσης): Κορώσης 18 (5), Πιπέρος 15 (3), Σιώτας 10, Θεοδωρόπουλος 8 (1), Χ. Γκέος 7 (6 ασίστ), Ντελλής 6 (2), Βρύσης 3

Πόρτο (Οικονομίδης): Σιδηρόπουλος 19 (1), Τοπούζογλου 15 (4), Λουφόπουλος 12, Τζανής 9, Βουλουμάνος 5 (1), Γιαννακάκης 4, Τσαλτάκης 4, Καπνισάκης 3

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα της Πόρτο, αλλά και το πείσμα των Τρανσπόρτερς που πήγαν δύο φορές να γυρίσουν το παιχνίδι, πέφτοντας πάνω στην… ψυχραιμία των «πορτογάλων»!