27/01/2024
Ερυθρός Σταυρός 21 12 12 25 - 70 -
Flying Circus 12 7 19 10 - 48 -

Τέλειο κλείσιμο αγώνα... Ερυθρό!

Ο Αλέξανδρος ο Φαλάγγας αντιλήφθηκε πως δεν υπήρχε κάποιος παίκτης στα κυβικά του από Circus που να μπορεί να τον σταματήσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκμεταλλευτούν αυτόν και τον Κουτουζή από μακρυά, με το 21-12 να δείχνει την εικόνα του αγώνα, με τον Κάκια εξαιρετικό στο πρώτα λεπτά, να μειώνει το σκορ και τον Μαρίνη να σιγοντάρει επιθετικά. Ο Αλεξάκης έβαλε... ποιότητα μπροστά και με όμορφες ατομικές προσπάθειες μείωσε προσωρινά, καθώς ο Φαλάγγας και ο Παπαδόπουλος ήταν εξαιρετικοί και απάντησαν για το 33-19 πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα φοβερό σερί 4-14 και τους Κάκια και Σωτηρόπουλο να μην έχουν αντίπαλο επιθετικά, οι Circus μάζεψαν τη διαφορά (37-34) και έφεραν τον αγώνα σε κατάσταση... ντέρμπι, με το τρίτο μέρος να κλείνει στο 45-38 για τον Ερυθρό, με τον Τσέκα να βρίσκει στόχο λίγο πριν τη λήξη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν όλο... Ερυθρό! Η παρέα του Κουτουζή κυριάρχησε και έκλεισε τον αγώνα με το υπέρ της 70-48, σε ένα υπέροχο παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 7 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αλεξάκης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/33 δίποντα, 10/42 τρίποντα, 6/8 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 1/8 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη.