28/02/2024
East Side Pylaia 18 15 16 10 - 59 -
Basketόσαυροι 15 7 31 14 - 67 -

Τελείωσαν με νίκη οι Basketόσαυροι!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ανταγωνιστικότητα από τις δύο ομάδες, με τους East Side να δίνουν μάχη για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Μέλλιος και Μπάτζιος ήταν οι πρώτοι που έδειξαν τις ικανότητές τους, καθώς με απίστευτα σουτ και ασίστ έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ωστόσο, οι Basketόσαυροι δεν έμειναν πίσω και με τους Καδή, Χριστοδουλίδη και Στράντζαλη να ανταποκρίνονται άψογα στην πίεση, έφτασαν να προηγούνται με 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι East Side φάνηκαν να έχουν βρει τον ρυθμό τους, ενώ οι Basketόσαυροι είχαν προβλήματα στην άμυνα τους. Οι Μέλλιος και Μπάτζιος συνέχισαν να προσφέρουν εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ οι East Side κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους στο 33-22 μετά το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν από τα πιο ανταγωνιστικά του αγώνα. Οι Basketόσαυροι άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους και να αντιδρούν με αποτελεσματικά σουτ και άμυνα. Οι Καδής, Χριστοδουλίδης και Στράντζαλης έδειξαν τις ικανότητές τους, βάζοντας σημαντικά καλάθια και έτσι κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι και να πάρουν την διαφορά με το σκορ να είναι στο 49-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι έδειξαν την αντοχή τους και την αντίδρασή τους , ενώ οι East Side φάνηκαν να χάνουν τον ρυθμό τους. Οι Μέλλιος και Μπάτζιος προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Basketόσαυροι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να κερδίσουν τον αγώνα με 59-67.

MVP του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Καδής ο οποίος παραλίγο να πετύχει Triple Double καθώς είχε 20 πόντους , 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους East Side είναι ο Πέτρος Μέλλιος ο οποίος έκανε ένα Double Double με 22 πόντους και 23 ριμπάουντ.

East Side: Τσανγκα 2 , Τσανόγλου 7 (1) , Σιδόπουλος 9 (1) , Μπάτζιος 13 (1) , Μήλιος 2 , Μέλλιος 22 , Μπαμπαρατσας 4

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 2 , Καδής 20 (1) , Χοπτερίδης 9 , Στράντζαλης 14 (3) , Πρεβενάς , Μπαργιώτης 4 , Χριστοδουλιδης 18 (1) , Χατζηϊωάννης , Σαρταβας