24/02/2020
Iron Maidan 7 12 15 16 - 50 -
G-vana 8 9 21 15 - 53 -

Τέλειωσε τον Μαρινάκη η G-Vana!

Ζωντανή στο κόλπο της παραμονής στον τρίτο όμιλο της Development League παραμένει η G-Vana, καθώς για την 15η αγωνιστική επικράτησε των Iron Maidan με 50-53 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αναγκάζοντας έτσι τον αντίπαλο να απομακρύνει από τον πάγκο τον Μαρινάκη!

Απόλυτα ισορροπημένο, αλλά και φτωχό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την G-Vana να προηγείται με 7-8, χάρη σε τρίποντο του Τεντόμα, 3 πόντους του Λιάνα και δίποντο του Τζανάκη. Το δίδυμο Ζηρίνη – Παληγιάννη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Δέλλιο και Ζηρίνη να ηγούνται της επίθεσης των Iron Maidan με 5 πόντους έκαστος και να τους στέλνουν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 19-17. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα τα τρίποντα των Τζανάκη και Τεντόμα.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την G-Vana να είναι καλύτερη και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 34-38, μετά από 5 πόντους του Λιάνα, 5 του Λέκκου, άλλους τόσους του Μπαρμπέρη και 4 του Τζανάκη. Ο Ζηρίνης συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 6 πόντους του για τους “Μαϊντανούς”, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν οι Μαρινάκης, Κίσσας και Δέλλιος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-38!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με τους Τζαμαϊκανούς να φτάνουν στην μεγάλη νίκη με 50-53, έπειτα από 10 πόντους του Λέκκου και τεράστιο τρίποντο του Τεντόμα, 30″ για το φινάλε. Πάλεψαν μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο οι 5 πόντοι του Ζαχαρόπουλου, οι 4 του Ζηρίνη και οι 4 του Δέλλιου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 14/33 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/18 βολές, 12/33 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Ζηρίνης με 19 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 8/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της G-Vana ο Λέκκος με 16 πόντους, έχοντας 6/8 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 3, Μακρής 5, Μαρινάκης 3 (1), Ζηρίνης 19, Κίσσας 3 (1), Ζαχαρόπουλος 5 (1), Δέλλιος 12 (2)

G-Vana (Ψωμιάδης): Τεντόμας 11 (3), Λέκκος 16, Μπαρμπέρης 5 (1), Ψωμιάδης, Αναστασίου, Λιάνας 10, Τζανάκης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της G-Vana, με τέσσερις παίχτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων!