27/11/2023
Space Hellas 28 18 18 14 - 72 -
Reload 17 11 21 17 - 66 -

Τέλος καλό, όλα καλά για την Space Hellas!

Έντεκα έκανε τις νίκες της στην Elite League by Betsson η Space Hellas καθώς επικράτησε των Reload σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη. Η ομάδα του Ντουμάνη αν και προηγήθηκε με 18 πόντους στο ημίχρονο, έπαιξε με την "φωτιά" και χρειάστηκε τα σουτ του Βούζα για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Εκμεταλλευόμενη την εκτελεστική δεινότητα του Μαμαλάκη, η Space Hellas έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πήρε από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά (28-17). Οι γι' ακόμη ένα παιχνίδι Reload είχαν σε καλή κατάστασης τον Θεοδωρόπουλο, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την περιφερειακή τους άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Βεργόγιαννη, Κωνσταντινίδη και Μπαμπάκο, εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (46-28) και έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Το 46-28 του ημιχρόνου έκανε το έργο τους ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Οι Reload στην επανάληψη έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με πρωταγωνιστές τους Θεοδωρόπουλου, Πανταζή, Λουφόπουλο και Ντούρο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-21, έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (58-49) και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι "πορτοκαλί" μπορεί να μην θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, όμως έμειναν μπροστά στο σκορ χάρη στα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ σε κρίσιμες επιθέσεις και τα μεγάλα σουτ όταν η μπάλα έκαιγε.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Θεοδωρόπουλο να οργανώνει και τον Ντούρο να σκοράρει από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, οι Reload μείωσαν στους 4 και έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση. Την λύση στην επίθεση της Space Hellas έδωσε ο Βούζας. Ο παίχτης των γηπεδούχων βγήκε μπροστά έβαλε τεράστιες... τριποντάρες και χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαμαλάκης με 23 πόντους (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/43 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/48 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 5, Βούζας 15 (4), Ελευθερίου, Κωνσταντινίδης 4, Μαμαλάκης 23 (5), Μπαζώρας, Μπαμπάκος 9, Ντουμάνης 6, Σιφναίος 8, Χατζημωράκης 2

Reload (Περιβολάρης): Θεοδωρόπουλος 16 (2), Καραγκούνης 4, Λουφόπουλος 15, Μουζάκης 4, Πανταζής 14, Ντούρος 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το επιβλητικό πρώτο ημίχρονο των νικητών και η επιστροφή των Reload από το -18.