22/12/2022
Most Wanted 12 14 16 23 - 65 -
Collectors 16 14 10 11 - 51 -

Τέλος στο αρνητικό σερί για τους Most Wanted!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Most Wanted (4-3) υποδέχθηκαν τους Collectors (1-6) για την 8η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του Σάκη Καραμασιώτη, ούσα εξαιρετική στην τελευταία περίοδο, έκαμψε την αντίσταση των Collectors και επικράτησε με 65-51, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων τριών αγωνιστικών. Οι Collectors, που πληγώθηκαν από τον τραυματισμό του Κώστα Κυριάκου, είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σταύρο Παπασπύρο, αλλά λύγισαν στο φινάλε γνωρίζοντας την έβδομη ήττα τους. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Collectors να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Το δίδυμο Παπασπύρος (6π.) – Κυριάκου (6π.) έκανε τη διαφορά στην επίθεση των Συλλεκτών, με τους Αγγελομάτη (2π.) και Σοφό (2π.) να προσφέρουν κι εκείνοι πολύτιμες βοήθειες. Στην αντίπερα όχθη, οι Most Wanted δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Κουσάκη (4π.), Κάλα (3π.), Μπλιθικιώτη (2π.) και Διονυσόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-16.

Ισορροπία και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 14 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Παπασπύρος (7π.), Σαβέριος (3π.) και Αγγελομάτης (2π.) ηγήθηκαν της επίθεσης των φιλοξενούμενων, ενώ οι Most απάντησαν με Πίκουλη (6π.), Κωνσταντίνου (4π.), Διονυσόπουλο (2π.) και Ελευθεράκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-30.

Μετά την ανάπαυλα, το επιθετικό κρεσέντο του Κουσάκη (11π.) έβαλε μπροστά τους Most Wanted που φάνηκε να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Οι Collectors, ωστόσο, παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Παπασπύρου (4π.) και Λαγού (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-40.

Υποδειγματική διαχείριση από τους Most Wanted στην τελευταία περίοδο. Παίζοντας εξαιρετικές άμυνες και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα, οι Περιζήτητοι έχτισαν διψήφια διαφορά και την διατήρησαν μέχρι τέλους. Μπλιθικιώτης (6π.), Κωνσταντίνου, Παπαδόπουλος (4π.), Κάλας (3π.) και Κουσάκης (2π.) και φυσικά ο μαέστρος Διονυσόπουλος (2π.) ήταν εξαιρετικοί στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Το δίδυμο Παπασπύρος (7π.) – Λάγος (4π.) πάλεψε για λογαριασμό των Collectors, οι οποίοι όμως δέχθηκαν σε μια περίοδο σχεδόν όσους πόντους δέχθηκαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο και μοιραία ηττήθηκαν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 22/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 14/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουσάκης με 17 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαγός με 7 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Καραμασιώτης) : Ελευθεράκης 2, Κωνσταντίνου 11, Παπαδόπουλος 6, Διονυσόπουλος 5, Πίκουλης 9, Κάλας 6 (1), Κουσάκης 17 (2), Μπλιθικιώτης 8.

Collectors (Αγγελομάτης) : Λαγός 7, Παπασπύρος 24 (3), Τσατσάνης 1, Αγγελομάτης 4, Χαραλαμπόπουλος 4, Σοφός 2, Κυριάκου 6, Σαβέριος 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο των Most Wanted.

Τι δεν μας άρεσε : Ο νέος τραυματισμός του Κυριάκου. Περαστικά Κώστα !