03/03/2024
Proboraptors 13 13 12 14 2 54 -
Ραμολιμέντα 10 13 12 17 6 58 -

Τέλος το αήττητο των Proboraptors από τα Ραμολιμέντα!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς ξεκίνησαν με ένα προβάδισμα 8 πόντων,  με τους Βασιλείου και Σαχά να σκοράρουν.  Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τον Τσαφαντάκη, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι Proboraptors προηγήθηκαν μέχρι και τους 8 πόντους και κράτησαν τη διαφορά. Τα Ραμολιμέντα είχαν απάντηση και στα τελευταία λεπτά μείωσαν εκ νέου,  φέρνοντας το σκορ του ημιχρόνου ξανά στην απόσταση των τριών πόντων (26-23)

Μετά την ανάπαυλα τα Ραμολιμέντα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, με εύστοχο σουτ του Παρλαβάντζα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι μπροστά, οργανώνοντας σωστές επιθέσεις, με πρωταγωνιστές τους Μπουσούντα και Σαχά. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να πλησιάζουν στο σκορ,  καθώς Παρλαβάντζας και Γουριώτης έφεραν ξανά τη διαφορά σε κοντινή απόσταση 38-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Proboraptors έπαιξαν γρήγορες επιθέσεις, ώστε να αποκτήσουν μια διαφορά ασφάλειας. Αυτό το πέτυχαν με τους Μπουσούντα,  Σαχά και Βασιλείου. Όμως τα Ραμολιμέντα συνέχισαν να ρίχνουν τη διαφορά,  μέχρι που ισοφάρισαν με ατομική ενέργεια του Παλαβάρτζα. Στα 2 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Τραϊφόρος δεν κατάφερε να βάλει το τελευταίο σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 52-52.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Ραμολιμέντα ήταν αυτά που είχαν περισσότερες δυνάμεις, καθώς με καθοριστικές άμυνες κέρδισαν το παιχνίδι. Να σημειωθεί ότι με αυτήν τη νίκη 52-58 έσπασαν το σερί 23 νικών των Proboraptors!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 15 πόντους 4 ασίστ και 8 ριμπάουντ.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαχάς Νικόλαος με 15 πόντους 23 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Proboraptors (Βασιλείου): Αντωνόπουλος, Βαλέντζης, Βασιλείου 9, Κατσιμίχας, Κουνενιδάκης 2, Μουσούντας 16, Σαχάς 16, Τραϊφόρος 7, Τσουκαλάς 4

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Γουριώτης 8, Εμμανουηλίδης 6, Καραχρήστος, Παρλαβάντζας 15, Ποσταλής 7, Ράλλης 8, Τσαφαντάκης 14

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού, αλλά και το αγωνιώδες φινάλε!