15/03/2024
Bonobo BC 11 9 15 12 - 47 -
Ιπ-πότες 8 11 17 12 - 48 -

"Τέρας" ψυχραιμίας ο Σιαπάνης!

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αντρέα Σιαπάνη, οι Ιππότες έκλεισαν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Bonobo με 47-48 και έριξαν λάδι στη φωτιά στη μάχη της παραμονής στον δεύτερο όμιλο της Evolution League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Bonobo να προηγούνται με 11-8, χάρη σε 6 πόντους του Αραβαντινού, 3 του Κιτσαντά και 2 του Αλφαντή. Ο Γκουντόπουλος με 5 πόντους και ο Καγκαράκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ιππότες έσφιξαν την άμυνά τους και με τρίποντα των Πεπόνη και Καγκαράκη, βρέθηκαν στο +4, 15-19, 3:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 6 πόντους του Αλφαντή, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-19!

Με 6 νέους πόντους του Λεκάντη και 4 του Αραβαντινού, η παρέα του Φουραδούλα βρέθηκε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +9, 30-21. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, καθώς με 4 πόντους του Σιαπάνη, 4 του Χονδροματίδη και 3 του Κεκεμπάνου, προσπέρασαν με 35-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 6 νέους πόντους του Αραβαντινού, 4 του Αλφαντή και καλάθι του Λεκάντη, προηγούνταν με 47-42, 1:00 για τη λήξη. Ωστόσο, ο Σιαπάνης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλο τρίποντο και 3/3 βολές, 0,1" για το φινάλε, χάρισε την σπουδαία νίκη στους Ιππότες με 47-48!

Πολυτιμότερος των Bonobo ο Λεκάντης με 10 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Ιπποτών ο Σιαπάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 14, Αραβαντινός 17 (1), Λεκάντης 10, Σιαμάνης, Κιτσαντάς 5, Λάγιος 1, Φουρλής, Φουραδούλας

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Σιαπάνης 14 (1), Ανυφαντής 2, Καγκαράκης 6 (2), Γκουντόπουλος 7 (1), Χονδροματίδης 6, Κεκεμπάνος 6, Πεπόνης 5 (1), Ντούκα 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!