23/03/2023
Milwaukee Sucks 14 21 15 23 - 73 -
Lyonmen 16 6 20 17 - 59 -

Τεράστια νίκη για τους Sucks!

Σε ένα ματς «φωτιά» το βράδυ της Πέμπτης οι Milwaukee Sucks επικράτησαν των Lyonmen και κατάφεραν να πετύχουν το στόχο των playoff αφού χρειαζόντουσαν μια νίκη στα τελευταία δύο τους παιχνίδια για να «κλειδώσουν» την τετράδα. Από την άλλη οι Lyonmen βρέθηκαν σε κακή μέρα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και αυτοί στα playoff.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Milwaukee Sucks να δείχνουν πόσο θέλουν το παιχνίδι, αλλά να έχουν μια νευρικότητα, ενώ οι Lyonmen έπαιζαν επίσης καλό μπάσκετ και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μας προσφέρουν ένα πολύ όμορφο ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες και ένταση.

Από το 14-16 της πρώτης περιόδου, όμως, οι Sucks δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω αφού στη δεύτερη περίοδο έκαναν μια ονειρεμένη εμφάνιση αφού σκόραραν 21 πόντους και δέχθηκαν μόλις 6 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-22. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Sucks είχαν πολλούς πρωταγωνιστές με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ οι Lyonmen τα περίμεναν όλα από Σιαμήτρο και Θεοδώρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Lyonmen μπήκαν με σκοπό να γυρίσουν το παιχνίδι, έπαιξαν καλύτερα, αλλά οι Sucks άντεξαν στην πίεση κυρίως χάρη στον Καζά και τον Τσίνα που έδωσαν πολλά όσον αφορά το σκοράρισμα. Από την άλλη Θεοδώρου και Σιαμήτρος έκαναν «παπάδες» αλλά η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου διατηρήθηκε σε ασφαλή επίπεδα για τους Sucks 50-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά. Οι Lyonmen προσπαθούσαν να γυρίσουν στο ματς, αλλά οι Sucks συνεχώς απαντούσαν. Ο Καζάς ήταν διαστημικός και σφράγισε την τρομερή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. Η διαφορά σταδιακά αντί να μειώνεται αυξανόταν κιόλας για να φτάσει στο τελικό 73-59, με το οποίο οι Sucks πέτυχαν την 8η νίκη τους στα τελευταία 9 παιχνίδια για το πρωτάθλημα και σφράγισαν την παρουσία τους στα playoffs.

Betsson MVP του αγώνα δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Γιώργο Καζά, ο οποίος είχε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και εξαιρετικά ποσοστά.

Οι Milwaukee Sucks είχαν 21/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 10 λάθη. Οι Lyonmen είχαν 17/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 31 ριμπάουντ και 17 ασίστ για 15 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Τσίνας 14 (5 ασίστ), Οικονόμου 10 (1), Φωτόπουλος 2, Καζάς 24 (11 ριμπ.), Γάτσιος 7, Γανέλης 4, Καββαθάς 7 (1), Μαυροειδής 5

Lyonmen (Χρόνης): Ασημακόπουλος 4, Θεοδώρου 15 (8 ασίστ), Δημητρίου Γ. 3 (1), Μακρυγιάννης, Σιαμήτρος 24 (11 ριμπ.), Δημητρίου Κ. 2, Δουκέρης 8, Φραντζέσκος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή δεύτερη περίοδος των Milwaukee Sucks που ουσιαστικά τους έδωσε και το παιχνίδι.