21/10/2019
Space Hellas 12 14 14 10 - 50 -
Milwaukee Sucks 18 10 14 10 - 52 -

Τεράστια πρόκριση οι Milwaukee Sucks!

Την Κυριακή το βράδυ 20 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,οι Milwaukee Sucks του Άρη Ροϊδόπουλου , ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολύ ένταση και δυνατές μονομαχίες επικράτησαν με 52 – 50 της Space Hellas παίρνοντας μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Οι Sucks ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και με 5 πόντους του Φωτόπουλου και βοήθειες από Οικονόμου και Σαμιωτάκη προηγήθηκαν με 9 – 4 της Space που σκόραρε με Ελευθερίου και Καπόπουλο.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Φωτόπουλου και τρίποντο και φάουλ του Νικολάκη μεγάλωσαν τη διαφορά ενώ για την Space Βεργόγιαννης, Ντουμάνης, Σιαρρές(4) και Κωνσταντινίδης μείωσαν σε 12 – 16. Το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο βολές του Φωτόπουλου 12 – 18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα πατήματα τους και με 4 πόντους του Ντουμάνη και δίποντο του Σιαρέ να ισοφαρίζουν σε 18 – 18. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με τρίποντο του Οικονόμου και βοήθειες από Νικολάκη, Γκολφινόπουλο και Καπετανάκη αλλά η Space έβρισκε απαντήσεις με Ντουμάνη, Σιαρρέ και Βεργόγιαννη ισοφαρίζοντας 26 – 26. Το ημίχρονο όμως με δίποντο του Οικονόμου είχε την ομάδα του Ροϊδόπουλου μπροστά με 26 – 28.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Πετρόπουλου όμως Καπόπουλος με τρίποντη απάντηση και Κωνσταντινίδης ισοφάρισαν 31 – 31.Στην συνέχεια οι Sucks έπαιρναν το προβάδισμα με Νικολάκη, Οικονόμου, Πετρόπουλο και Καπετανάκη να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι αλλά οι γηπεδούχοι παίζοντας με υπομονή και βρίσκοντας λύσεις από Ντουμάνη , Βεργόγιαννη(4) και Ελευθερίου(4) πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 40 – 39. Ο Γκολφινόπουλος όμως με τρίποντο 17 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους Milwaukee Sucks 40 – 42.

Ο Βεργόγιαννης ισοφάρισε με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου όμως ο Οικονόμου με δίποντο και ο Σαμιωτάκης με 4 συνεχόμενους πόντους έγραψαν το 42 – 48.Οι Γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν με Ντουμάνη και Ελευθερίου και στη συνέχεια ο Νικολάκης ήταν ψύχραιμος από την γραμμή και έκανε το 46 – 50 , 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Ελευθερίου με δίποντο μείωσε, ο Οικονόμου ευστόχησε στις δύο βολές και ο Ντουμάνης απλά διαμόρφωσε το τελικό 50 – 52 που έδωσε πολύ μεγάλη πρόκριση στους Milwaukee Sucks.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Φωτόπουλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά η Space είχε 15 – 38 δίποντα, 3 – 15 τρίποντα, 11 – 27 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη. Οι Sucks είχαν 13 – 34 δίποντα, 6 – 22 τρίποντα, 8– 19 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος, Βεργόγιαννης 8, Ηλιόπουλος, Ελευθερίου 9(8ρ.), Κωνσταντινίδης 4, Ντουμάνης 15 (11ρ.), Δουλαβέρης, Σιαρές 9, Καπόπουλος 5.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Φωτόπουλος 10 (7ρ.), Πετρόπουλος 5, Σαμιωτάκης 6, Νικολάκης 10 (7ρ.), Οικονόμου 13 (3ασ.), Καπετανάκης 3 (12ρ.), Γκολφινόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Ωραίο ματς, αμφίρροπη εξέλιξη και δυνατές μονομαχίες από δύο πολύ καλές ομάδες.