10/12/2022
Αμφιδέξιοι 16 7 21 20 - 64 -
Πι Stoli α 15 17 18 12 - 62 -

Τεράστιο respect για αυτούς τους Αμφιδέξιους !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Αμφιδέξιοι υποδέχθηκαν τα ΠιStoliA για την 7η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League. Από την αρχή του αγώνα μέχρι και δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Γιώργου Λιόλιου ήταν μπροστά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι θα πάρει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στους αποδεκατισμένους «ροσονέρι». Οι Αμφιδέξιοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν ποτέ και χάρη στα μεγάλα σουτ των Γεωργόπουλου και Στουρνάρα «έκλεψαν» το ματς επικρατώντας με 64-62. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά καλό ρυθμό από νωρίς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα χάρη στους Γεωργόπουλο (5π.), Κούδα (4π.), Στουρνάρα (2π.), Παπαδόπουλο (2π.) και Γκατζιώρα (2π.), ενώ τα ΠιStoliA απάντησαν με Κωνσταντινίδη (7π.), Ιωαννίδη (4π.), Μαυρεδάκη (2π.) και Κεφαλιανό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν το ματς, χτίζοντας μια διαφορά εννέα πόντων. Τα ΠιStoliA βελτιώθηκαν αμυντικά και χτύπησαν κυρίως στο low post με Γαλανόπουλο (6π.) και Μαυρεδάκη (5π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Αμφιδέξιοι που σκόραραν μόλις 7 πόντους με τους Παπαδόπουλο (4π.) και Κούδα (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-32.

Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-18. Με τον Στουρνάρα (8π.) να βρίσκει ρυθμό από μακριά και τους Τζαβέλλα (6π.), Γεωργόπουλο (4π.) και Γκατζιώρα (2π.) να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες, οι Αμφιδέξιοι ανέβηκαν ψυχολογικά. Τα ΠιStoliA, ωστόσο, συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τον Γαλανόπουλο (8π.) και διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-50.

Τρομερή εξέλιξη το φινάλε. Οι Αμφιδέξιοι ανέβασαν ένταση στην άμυνα, αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη τα ΠιStoliA και το ματς άρχισε να παίρνει φωτιά. Λίγο πριν το φινάλε το τέταρτο τρίποντο του Γεωργόπουλου έβαλε μπροστά στους Αμφιδέξιους για πρώτη φορά. Τα ΠιStoliA αστόχησαν στην κρίσιμες βολές και έτσι η ομάδα του Στουρνάρα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη σε ένα παιχνίδι που για πολλή ώρα έμοιαζε χαμένο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 15/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7  φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα ΠιStoliA είχαν 22/53 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Στουρνάρας με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Γαλανόπουλος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/19 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας) : Γεωργόπουλος 20 (4), Γκατζιώρας 5 (1), Στουρνάρας 14 (4), Τζαβέλλας 8, Παπαδόπουλος 10, Κούδας 9.

ΠιStoliA(Λιόλιος) : Κοτσακάς 2, Ιωαννίδης 8, Κωνσταντινίδη 9 (1), Γιαννουλάκης, Παπαδιονυσίου, Τζαβάρας 4, Γαλανόπουλος 19, Μαυρεδάκης 11, Κεφαλιανός 7, Τσαπανίδης 2.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο των Αμφιδέξιων και τα κρίσιμα τρίποντα των Στουρνάρα – Γεωργόπουλου που άλλαξαν το μομέντουμ.