20/01/2024
Anatolians Jazz 28 24 16 17 - 85 -
SKG Sonics 11 8 12 6 - 37 -

Τέρμα τα γκάζια για τους Anatolians Jazz!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Jazz. Οι Παρισάκης, Οδοντίδης και Μπαντής είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Jazz να έχουν το προβάδισμα με 28-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Jazz συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Sonics φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Ρωμούδη και Χαρταμπίλα δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Jazz να έχουν διαφορά 33 πόντων, 52-19.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια του θριαμβευτικού παιχνιδιού των Jazz. Οι Παρισάκης, Οδοντίδης και Μπαντής συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους, ενώ η ομάδα των Sonics φαινόταν να μην έχει απαντήσεις καθώς οι ανάσες τους πλέον δεν ήταν αρκετές. Η διαφορά στο σκορ έφτασε τους 37 πόντους, με το σκορ να είναι 68-31 υπέρ των Jazz.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Jazz συνέχισαν το απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Sonics, αντίθετα, φάνηκαν να μην έχουν πλέον ενέργεια λόγω τον αριθμό των ατόμων. Οι παίχτες των Jazz διατήρησαν τον ρυθμό τους, ενισχύοντας τη διαφορά και φτάνοντας στο τελικό σκορ 85-37.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Παρισάκης ο οποίος πέτυχε Double Double με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους SKG Sonics είναι ο Συμεών Παπαδόπουλος ο οποίος έβαλε 7 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης 2 , Χατζηεμμανουήλ 5 (1) , Οδοντίδης 19 , Βαφειάδης 2 , Μπαντής 12 , Παρισάκης 24 , Χατζόπουλος 10 , Αλεξάκης 11

SKG Sonics: Κωστούδης 5 (1) , Ντόκος 4 , Ρωμούδης 12 (3) , Παπαδόπουλος 7 , Χαρταμπιλας 9 (2)