14/04/2022
Capital Con-Trolls 11 12 18 8 - 49 -
Golden Steak Warriors 18 23 21 18 - 80 -

Τερμάτισαν πρώτοι οι Golden Steak Warriors!

Οι Golden Steak Warriors τερμάτισαν πρώτοι στον τρίτο όμιλο της Master League κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τους Capital Con Trolls με 80-49.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Golden Steak Warriors μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με πλουραλισμό στην επίθεση, προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά, 18-11. Για την ομάδα του Μπαλατσούρα,  6 πόντους έβαλε ο Χατζηγιάννης, 4 ο Μητρόπουλος και 3 ο Λαμπρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Warriors ήταν ισοπεδωτικοί. Παίζοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά τους στους 18, 41-23. Για τους Con Trolls, ο Νίκας συνέχισε να εντυπωσιάζει στην επίθεση.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Warriors είχαν τον πλήρη έλεγχο και έβλεπαν την διαφορά τους αντί να μειώνεται να αυξάνεται. Στο 30’ η ομάδα του Μπαλατσούρα προηγήθηκε με 21, 62-41. Αντωνόπουλος από την μία με 6 πόντους και Νίκας από την άλλη με 10, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Steak Warriors διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν την νίκη με 80-49. Μία νίκη που τους δίνει και την πρώτη θέση στον όμιλο. Από την άλλη, οι Capital Con Trolls πλήρωσαν όλη την χρονιά τις απουσίες τους και υποβιβάστηκαν στην Development League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Χατζηγιάννης με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Περικλής Κιούσης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι Capital Con Trolls είχαν 20/59 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 4/5 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι Warriors είχαν 33/81 εντός πεδιάς, 12/34 τρίποντα και 2/2 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.

Capital Con Trolls (Μαρζάβας): Θεοδώρου 3, Κατσάτσος, Κιούσης 14, Μαρζάβας 4, Μαρζάβας Π 4, Νίκας 24.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 8, Λαμπρόπουλος 10, Μητρόπουλος Κ 4, Μητρόπουλος Ν 11, Ντούσιας 5, Πατρινός 4, Σαράντης 8, Τσάκαλης 4, Χατζηγιάννης 26.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα που είχε η αναμέτρηση!

11-18, 12-23, 18-21, 8-18