04/04/2023
Κλειώ 11 7 11 10 - 39 -
Beeranhas 13 14 15 16 - 58 -

Τερμάτισαν τρίτα τα Beeranhas!

Το βραδάκι της Τρίτης 4 Απριλίου στο Basketaki Arena τα Beeranhas σε ένα πολύ ήρεμο και χαλαρό παιχνίδι, επικράτησαν εύκολα απέναντι στην αποδεκατισμένη Κλειώ με 39 – 58, τερμάτισαν στην τρίτη θέση και περιμένουν πλέον την Space Hellas 2 για το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ.

Τα Beeranhas πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ξέφυγαν 4 – 12 με Δημητρίου(5) - Τζανάκη(4), αλλά στην συνέχεια η Κλειώ ισορρόπησε το ματς και με Κούτσικο, Καλαλή και Θεοδωρόπουλο να δίνουν τις λύσεις, πλησίασε 11 – 13.

Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πιέσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες στην άμυνα και με το δίδυμο Μιχαηλίδη και Κύρκου να βάζουν από 4 έκαστος και Μουσούντα, Αναγνωστόπουλο, Χαϊδάκη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 18 – 27. Για την Κλειώ που κατέβηκε με πάρα πολλές απουσίες στο γήπεδο, ο Κούτσικος πέτυχε ένα τρίποντο, με Καλαλή και Θεοδωρόπουλο να προσθέτουν από 2 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κλειώ προσπαθούσε να ισορροπήσει το ματς με Καλαλή, Σφήκα και Παπαδάκη να βάζουν από 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα και με πρώτα βιολιά τους Βασιλείου(4) και Κύρκο(4), κρατούσαν άνετο προβάδισμα με 29 – 42.

Άλλο ένα δυνατό ξεκίνημα σε περίοδο έκαναν τα Beeranhas μπαίνοντας στην τέταρτη, καθώς συνέχιζαν να ελέγχουν εύκολα τον αγώνα και με 4 πόντους του Κύρκου , τρίποντο του Βαλέντζη και καλάθια από Χαϊδάκη, Μουσούντα και Αναγνωστόπουλο, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 23. Το μόνο που κατάφερε η Κλειώ, ήταν να βρει τρία καλάθια προς το τέλος του αγώνα με Θεοδωρόπουλο, Καλαλή και Σφήκα, μειώνοντας στον τελικό 39 – 58.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ο Χρήστος Κύρκος με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Παπαδάκης με 6 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Κλειώ είχε 15 / 47 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Τα Beeranhas είχαν 23 / 47 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Κλειώ(Σφήκας): Θεοδωρόπουλος 6, Καλαλής 13, Κούτσικος 6, Λυμπερόπουλος 2, Παπαδάκης 6(19ρ.), Σφήκας 6.

Beeranhas (Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 4, Βαλέντζης 6, Βασιλείου 8(7ρ.), Βράκας 2, Δέτσης 2, Κύρκος 14(13ρ.), Μιχαηλίδης 4, Μουσούντας 8, Τζανάκης 4, Χαϊδάκης 6.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών και η δύναμη των Beeranhas μέσα στην ρακέτα.