56
Thu 14 18 13 11 - 56 -
War Gamers 14 11 19 18 - 62 -

Tέσσερα λεπτά…ήταν αρκετά για τους War Gamers!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Athens Sports Hall, οι Thunder υποδέχτηκαν τους War Gamers. Σε ένα δυνατό παιχνίδι της Elite, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται ισάξιες σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι με τους Γιαννόπουλο(16π.) και Καραγιάννη(17π.) καθάρισαν το παιχνίδι στα τελευταία τέσσερα λεπτά, κόντρα στην παρέα των Σαμπάνη(14π.) και Τσιστράκη(15π.) . Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 56-62, και πλέον και οι δύο κοιτάνε την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Thunder με το καλάθι του Σαμπάνη, αλλά την απάντηση έδωσαν Καραγιάννης και Καρατζής για το 2-4. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην ισοπαλία αρκετές φορές, δίνοντας μάχες για το προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 8-8 τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Στα τελευταία δύο λεπτά Καζαντζής με τρίποντο, Τσιστράκης και Αναστόπουλος από την μία και Πατέρος και Παρίσος που έγραψαν από ένα τρίποντο από την άλλη, έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 14-14.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με 12 σερί πόντους , εκ των οποίων δύο τρίποντα του Λαγού, τέσσερις πόντοι του Τσιστράκη και ένα καλάθι του Σαμπάνη για το 26-14. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Καφετζή, Ιατρού, Χαλούδη και Γιαννόπουλο, αλλά οι Thunder κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά τους στους επτά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 32-25.

Άκρως μαχητικές εμφανίστηκαν οι δυο ομάδες στην τρίτη περίοδο με τους Thunder να γράφουν 27 συνολικούς πόντους με κύριο πρωταγωνιστή τον Σαμπάνη που σημείωσε οκτώ ακόμη προσωπικούς πόντους, αλλά και τον Τσιστράκη με έξι δικούς του. Στον αντίποδα οι War Gamers έγραψαν 19 πόντους ενώ ξεχώρισε ο Καραγιάννης με επτά προσωπικούς πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 45-44.

Στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν την ισοφάριση για ακόμη μία φορά, με τον Καραγιάννη να γράφει έξι ακόμη προσωπικούς πόντους, ενώ ο Λαγός με τέσσερις δικούς του κράτησε την επίθεση των Thunder. Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ξέσπασμά τους και με τους Καραγιάννη,Γιαννόπουλο και Χαλούδη έγραψαν το 51-59. Αναστόπουλος(4π.) και Τσιστράκης πάλεψαν, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν τα δεδομένα και τελικά οι Thunder γνώρισαν την ήττα με τελικό σκορ 56-62.

Στο τέλος του αγώνα οι Τhunder είχαν 16/52 δίποντα(30,7%), 4/24 τρίποντα(26,3%) και 12/25 βολές(48%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι War Gamers είχαν 12/43 δίποντα(27,9%), 9/26 τρίποντα(30,4%) και 11/22 βολές (50%). Αντίστοιχα πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 14 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με  17 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα(33,3%) και 0/1 τρίποντα(0,0%) και 9/14 βολές(64,3%), ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Τσιστράκης με 15 πόντους έχοντας 5/15 δίποντα (33,3%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 5/12 βολές(41,7%) ενώ παράλληλα έγραψε 17 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Thunder(Λαγός-Ζαράνης): Ζαράνης, Καζαντζής 3(1), Λογοθέτης, Λαγός 12(3), Ζαΐμης 4, Τσιστράκης 15, Αναστόπουλος 6, Σαμπάνης 14, Μαστορίδης 2

War Gamers(Σκλαβενίτης): Παρίσος 8(2), Λαζαράκος 3(1), Καραγιάννης 17, Σούλης, Πατέρος 5(1), Χαλούδης 7(1), Τσομίδης, Σοφούλης, Καφετζής 2, Καρατζής 4, Ιατρού 2, Γιαννόπουλος 16(4)

Τι μας άρεσε: Πολλά τρίποντα και δυνατές φάσεις από τους ψηλούς των δύο ομάδων.