05/11/2021
Oklaχώμα - - - - - 55 -
Occupy Media - - - - - 74 -

Test drive και νίκη για την Occupy Media

Ένα πολύ ωραίο ματς έλαβε μέρος την Παρασκευή στις 20:00. Πιο συγκεκριμένα, η αποδεκατισμένη OklaΧώμα αναμετρήθηκε με την Occupy Media. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα. Ύστερα, οι φιλοξενούμενοι με ένα μπαράζ τριπόντων, δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με σκορ 55-74 την OklaΧώμα.

Πολύ επιθετικά ξεκίνησαν και οι 2 ομάδες στην 1η περίοδο κάτι που μαρτυράει και το 16-20. 2 καλάθια έβαλε ο Γεωργακόπουλος ενώ 5 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο Παναγόπουλος για τους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, 8 πόντους μέτρησε ο Χρήστος Πασχάκης ενώ 3 καλάθια έβαλε ο ταχύτατος Στεφανίδης.

Το -4 σε +2 μετέτρεψε η OklaXώμα στο 2ο δεκάλεπτο. Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Παναγόπουλος που έκλεψε μπάλες, οργάνωσε σωστά και πέτυχε 10 πόντους, φτάνοντας τους 15 στο ημίχρονο. 6 πόντους έβαλε το πολυ-εργαλείο Σολδάτος. Μέτρια περίοδος για την OM που αστόχησε σε πολλά σουτ και σταμάτησε μόλις στους 9 πόντους. Από αυτούς 4 ήταν του Πασχάκη Χρήστου.

Στην αντεπίθεση πέρασε η ομάδα του Περικλή Πασχάκη στο 3ο δεκάλεπτο. Έτρεξε ένα μεγάλο σερί, δημιούργησε μια διαφορά 11 πόντων και πήρε τα ηνία του αγώνα. 3 σερί τρίποντα έβαλε ο απίστευτος Στεφανίδης που έφτασε τους 11 στην περίοδο. Από 3 πόντους είχαν Σολδάτος και Παναγόπουλος για την δίχως αντοχές ΟΧ.

Με το scoreboard να δείχνει 43-54, τον 1ο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα, είχε η OM. Μπορεί ο Γεωργακόπουλος να προσπάθησε, να μάζεψε πολλά ριμπάουντ και να έβαλε 8 πόντους, αλλά η Occupy Media με οδηγούς, Στεφανίδη (4) και Καλλιαντέρη (7), κλείδωσε την νίκη. 55-74 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν μάλλον 3 παίχτες με το ίδιο efficiency. Ρουμελιώτης, Στεφανίδης και Σκρωπολήθας είχαν και οι 3, 20 πόντους στο efficiency system. Έτσι λοιπόν, διάλεξαμε ως Mvp του αγώνα τον Νίκο Στεφανίδη που είχε 21 πόντους, 2 ριμπάουντ (0-2), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 28:26 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλας Σολδάτος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ (3-9), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 37 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 17/51 δίποντα (33,3%), 5/21 τρίποντα (23,8%), 6/10 βολές (60%), 42 ριμπάουντ (14-28), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη. Η OM είχε 20/46 δίποντα (43,5%), 10/22 τρίποντα (45,5%), 4/8 βολές (50%), 47 ριμπάουντ (10-37), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Ορφανίδης 4 (10 ριμπ), Τριανταφύλλου, Παναγόπουλος 18, Γεωργακόπουλος 13, Σολδάτος 15 (12 ριμπ), Μπερδέσης 5 (8 ριμπ).

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Κουμπουρλής, Πασχάκης Χ. 13, Στεφανίδης 21, Σκρωπολήθας 12 (8 ριμπ), Σακελλαρόπουλος 2, Μάλλιαρης 3 (6 ασίστ), Πασχάκης Π. 7, Ροδόπουλος, Καλλιαντέρης 6, Ρουμελιώτης 10 (21 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το βάθος που έχει ο πάγκος της Occupy Media!