New World Fix 19 29 14 25 - 87 -
Uncle Drew 21 11 21 21 - 74 -

Τέταρτη νίκη δια χειρός Σιάποντη!

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Σιάποντη, οι New World Fix επικράτησαν του αποδεκατισμένου από απουσίες Uncle Drew στο Μαζαράκη και έκανε τέσσερις τις νίκες τους.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι Fix σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Σιάποντη, Πανταζή και Ζωιτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή κατάσταση τους Κάρμα και Χαλκιόπουλο. Τελικά, ο "Θείος" έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (19-21), χάρη στο δίποντο του Μπονάτσου.

Η ομάδα του Τασιούδη ήταν πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξε καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 29-11, εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (48-32), στο τέλος του ημιχρόνου. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή, ήταν οι Ζωιτός, Παπαδόπουλος, Ζαμπέτης και Χαντάντ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, ήταν αρκετά άστοχοι και είδαν τους Οικονομάκο και Χαλκιόπουλο να φορτώνονται με φάουλ.

Κόντρα στις δυσκολίες και τις ατυχίες που είχαν κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, με τρίποντα του Κάρμα και του Χαλκιόπουλου και δίποντα των Κοτσόλη και Μπονάτσου έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων στο τέλος της περιόδου (62-53). Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Ζωιτού και του Diallo.

Η... αντεπίθεση του Uncle Drew συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Κάρμα η διαφορά έπεσε στο -6 (67-61) και το παιχνίδι πήρε "φωτιά". Σ' εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο Σιάποντης. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έδειξε και πάλι την αξία του, αφού με συνεχόμενους πόντους "ξεκόλλησε" την ομάδα του στην επίθεση και "καθάρισε" την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ στο Μαζαράκη, 87-74.

Betsson MVP αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Σιάποντης με 23 πόντους (4/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 26/51 δίποντα, 8/20 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 25 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/45 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 13/23 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

New World Fix (Τασιούδης): Σιάποντης 23 (5), Πανταζής 8 (1), Χαντάντ 4, Diallo 8, Ζαμπέτης 10, Ζωιτός 21 (1), Μπερδεμπές 8 (1), Παπαδόπουλος 3, Τσεκουρλούκης 2

Uncle Drew (Βενέτης): Βλισσίδης, Ιατρού 2, Κάρμας 24 (4), Κοτσόλης 14, Χαλκιόπουλος 18 (2), Μπονάτσος 12 (1), Οικονομάκος 4

Τι μας άρεσε: Τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας του Σιάποντη καθώς και το γεγονός ότι ο Uncle Drew δεν πάτησε στιγμή το παιχνίδι.