23/11/2023
Aladalon 16 10 8 9 - 43 -
Blue Rose 18 15 8 17 - 58 -

Τέταρτο ροζάκι για το Blue Rose!

Ακόμη μια νίκη πήρε το Blue Rose στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε τους Aladalon με 43-58 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ελαφρώς καλύτερο ήταν το Blue Rose στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Θεοδωρικάκου και τρίποντο του Γιαννακή, προηγήθηκε με 4-11. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Σαλτουρίδη, Βαγγέλη και Μίντζη να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 16-15. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +2, 16-18, μετά από τριποντάκι του Δανασή.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aladalon κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 24-22, με τον Μίντζη να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και να φτάνει στους 8. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι "λευκοί" έσφιξαν την άμυνά τους και με 8 πόντους του Δανασή, 4 του Καρατζά και τρίποντο του Θεοδωρικάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 26-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο, με την παρέα του Μαυροειδάκου να διατηρεί το προβάδισμα των 7 πόντων, 34-41, με τον Δημητρόπoυλο να πετυχαίνει και τους 8 πόντους της ομάδας του. Ο Βαγγέλης με 4 πόντους και οι Λίτσας - Μίντζης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των κόκκινων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 34-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το "Μπλε Τριαντάφυλλο" είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδωρικάκο, Δανασή, Δημητρόπουλο και Καρατζά, έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 43-58. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Aladalon στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου ξεχώρισαν οι Βαγγέλης και Αθανασάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 19/50 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/16 βολές, 20/50 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Aladalon ο Λίτσας με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson MVP του Blue Rose ο Θεοδωρικάκος με 19 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Aladalon (Αθανασάκος): Λίτσας 6, Σαλτουρίδης 4, Βαγγέλης 16, Αθανασάκος 3 (1), Μένεγας 2, Συλιγνάκης, Κτενίδης, Σδούγκας 2, Μίντζης 10

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Θεοδωρικάκος 19 (2), Χαραλαμπίδης, Γιαννακής 3 (1), Δανασής 12 (1), Δημητρόπουλος 14, Καρατζάς 8, Μαυροειδάκος 2, Τριανταφύλλου, Μπουτσέτος

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων να τρέξουν!