13/01/2020
Kasonic Beers 22 18 15 16 - 71 -
Γέροντες 8 9 15 10 - 42 -

Τέταρτη σερί νίκη για τους Kasonic Beers!

Σε ένα ματς που είχε ξεκάθαρο φαβορί, οι Kasonic Beers δεν υποτίμησαν τους αντιπάλους τους Γέροντες και επικράτησαν εύκολα με 71-42. Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν μόνιμα πάνω από τους 15 πόντους. Με αυτή τη νίκη οι Γκρι ανέβηκαν στο 4-4, ενώ οι Γέροντες δεν έχουν ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Kasonic δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γέροντες και πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 19-2 με 5'22” να απομένουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι “Μπύρες” έβρισκαν πολύ εύκολα τον δρόμο για το καλάθι, ενώ οι Γέροντες έκαναν απανωτά λάθη. Τελικά η περίοδος έληξε με 22-8 για τους Kasonic Beers με τον Προσηλιακό να πετυχαίνει εννέα πόντους με τρία τρίποντα και Γιώργο Ζυγούρη να προσθέτει άλλους 8. Για τους Γέροντες ο Καρέλος πέτυχε έξι.
Η δεύτερη περίοδος ήταν μια από τα ίδια. Οι Kasonic έτρεχαν αιφνιδιασμούς, έκλεβαν μπάλες, πίεζαν αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να σκοράρουν κατά ριπάς. Σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχαν αλλά δύο τρίποντα και αρκετά μακρινά σουτ! Οι Γέροντες δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο 9 πόντους και να δεχτούν 18! Σκορ ημιχρόνου 40-17! Οι “Γκρι” είχαν πολυφωνία στην επίθεση καθώς σκόραραν οι Μ. Ζυγούρης (4) , Ε. Ζυγούρης(3), Καρακωνσταντής (3), Μάκκας (2), Γ. Ζυγούρης (2), Σελίμης (2) και Προσηλιακός (2). Για τους Γέροντες τρεις είχε ο Καρέλος και από δύο οι Μπακάλης, Ναλμπαντούδης και Λομπαρδής.
Στην τρίτη περίοδο οι Γέροντες βγήκαν τρόπο να απειλήσουν τους γηπεδούχους, πήγαν κοντά στο καλάθι με τον Λομπάρδη και τον Καρέλο. Ο Μπακάλης πήρε αρκετά ριμπάουντ και έγινε παράγοντας στο παιχνίδι της ομάδας του. Οι Kasonic χαλάρωσαν λίγο, σκόραραν πιο δύσκολα και η περίοδος έληξε 55-32, με το επιμέρους σκορ να είναι 15-15 για τις ομάδες. Γ. Ζυγούρης (10) και Προσηλιακός (5) πέτυχαν όλους τους πόντους των Kasonic, ενώ Καρέλος με εφτά και Λομπαρδής με έξι ξεχώρισαν για τους Γέροντες.
Στην τέταρτη περίοδο οι Kasonic συγκεντρώθηκαν πάλι και παρά την μεγάλη διαφορά δεν παράτησαν το παιχνίδι. Ανέβασαν πάλι τον ρυθμό στην άμυνα τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους σε λάθη. Το ματς έληξε 71-42, σκορ που αντανακλά την διαφορά των ομάδων. Ο Μάκκας πέτυχε πέντε πόντους με τον Γ. Ζυγούρη να ακολουθεί με τέσσερις. Λομπαρδής και Μπακάλης πέτυχαν αμφότεροι από τέσσερις για τους “Μαύρους”!
Mvp αναδείχθηκε ο Γ. Ζυγούρης  ο οποίος είχε 24 πόντους (2/7 βολές, 8/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη. Από τους Γέροντες ξεχώρισε ο Μπακάλης ο οποίος είχε 9 πόντους (1/8 βολές, 4/6 δίποντα), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι Kasonic Beers είχαν 20/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 7/15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λαθάκια. Οι Γέροντες συνολικά είχαν 17/48 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 20 λάθη.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Καρακωνσταντής 6 (1), Προσηλιακός 18 (3), Ζυγούρης Μ. 5, Ζυγούρης Β. 5 (1), Ζυγούρης Γ. 24 (2τρ. 10ρ.), Παπαδόπουλος 2 (6ρ.), Γκόνης 2, Μάκκας 7 (1τρ. 6ρ.), Σελίμης 2 (10ρ.).
Γέροντες (Παντελόπουλος): Γεροντίδης, Γεωργιόπουλος 1, Κουτσιούκης, Λομπαρδής 12 (6ρ.), Ναλμπαντούδης 2, Μπακάλης 9 (13ρ.), Καρέλος 18 (1 τρ. 8 ρ.), Τζιληλής.
Τι μας άρεσε: Ότι οι Kasonic Beers παρότι είχαν ένα εύκολο ματς, ήταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του.