31/05/2022
Lyonmen 9 12 10 23 - 54 -
La Bola De Papel 14 16 16 4 - 50 -

Τέταρτο δεκάλεπτο φωτιά και ανατροπή οι Lyonmen!

Την Δευτέρα το βράδυ 30 Μαίου στο Basketaki Arena, η La Bola De Papel οδηγούσε την κούρσα για τρία δεκάλεπτα, αλλά οι Lyonmen με εντυπωσιακό comeback και επιμέρους σκορ 23 – 4 στην τελευταία περίοδο, γύρισαν το ματς και πήραν μία σπουδαία νίκη με 54 – 50.

Η La Bola πατούσε καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και με μπροστάρη τον Κουτρόπουλο με δύο τρίποντα ξέφυγε με 4 – 14, για να έρθει ο Φραντζέσκος στο παιχνίδι με 5 συνεχόμενους πόντους για τα Λιοντάρια, να μειώσει 9– 14.

Οι Lyonmen προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντα του Θεοδώρου και καλάθια από Φωτόπουλο, Δημητρίου και Δουκέρη, όμως η ομάδα του Μαρινάκη με Κιφοκέρη και Καραθανάση να έχουν 5 πόντους έκαστος, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 21 – 30.

Η La Bola ήταν στην ευχάριστη θέση να έχει το δίδυμο Καραθανάση με 7 και Κιφοκέρη με 6 πόντους αντίστοιχα σε πολύ καλή κατάσταση και στην τρίτη περίοδο, ανοίγοντας την διαφορά στο +15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Lyonmen ήταν αγνώριστοι και άστοχοι, με τον Φωτόπουλο μόνο να ξεχωρίζει με 4 πόντους(31-46).

Άλλαξε τελείως η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Lyonmen να παίζουν εξαιρετική άμυνα, να τρέχουν επιμέρους σκορ 23-4 και να φτάνουν τελικά στην νίκη με 54-50. Ο Τζουβάνας μάζευε τα αμυντικά ριμπάουντ, ο Δουκέρης όλα τα επιθετικά σκουπίδια και μαζί με τον Θεοδώρου που ζεστάθηκε με 14 πόντους , οδήγησαν τα Λιοντάρια στην ανατροπή! Ο Καραθανάσης έβαλε τα μοναδικά καλάθια για τη La Bola De Papel.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Απόστολος Δουκέρης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κιφοκέρης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Lyonmen είχαν 15 / 45 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η La Bola είχε 16 / 46 δίποντα, 3 / 27 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 24, Δουκέρης 4(15ρ.), Φωτόπουλος 10(9ρ.), Φραντζέσκος 5, Δημητρίου 4, Τζουβάνας 2(15ρ.), Καλαποθαράκος 5(9ρ.).

La Bola De Papel(Μαρινάκης): Κιφοκέρης 12(17ρ.), Κουτσόπουλος 10, Κοντίνος 6, Μαρινάκης , Τσουκάλης 2(8ρ.),Καραθανάσης 20(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εικόνα της La Bola για τρία δεκάλεπτα και η επιστροφή των Λιονταριών στο τέταρτο!