19/03/2023
Los Lampriniers 4 8 18 15 - 45 -
Powerpuff Boys 12 19 13 23 - 67 -

Τέταρτο σερί ροζ για τους Powerpuff Boys !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Powerpuff Boys ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Los Lampriniers με 45-67, φτάνοντας τις 4 διαδοχικές και 11 συνολικά νίκες στον 4ο όμιλο της Development League.

Επιβάλλοντας το δικό τους ρυθμό από νωρίς οι Powerpuff έχτισαν διαφορά, βασιζόμενοι επιθετικά στους Σαμοϊλη (4π.), Παπαϊωάννου (2π.), Σταμπουλτζίδη (3π.) και Παππά (2π.). Μονάχα ο Ευγενείας (4π.) κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό των γηπεδούχων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Ελέγχοντας απόλυτα το ματς και επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 8-19, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, χάρη στους Διάκου (5π.), Μανώλη (4π.), Καστρίσιο (3π.), Παππά (3π.), Ράουατ (2π.) και Σαμοϊλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Ευγενείας συνέχισε να ηγείται της επίθεσης των Lampriniers, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Βαμβακάς (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 12-31.

Μετά την ανάπαυλα οι Lampriniers παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 18-13 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βαμβακά (5π.), Ρίζο (5π.), Γκόλια (4π.) και Ευγενεία (4π.). Οι Powepuff, από την άλλη, είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα, με τους Παπαϊωάννου (7π.) και Μανώλη (5π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-44.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν και τον ρυθμό να γίνεται φρενήρης. Ράουτ (7π.), Μανώλης (6π.) και Σταμπουλτζίδης (6π.) προσέφεραν αρκετές λύσεις για τους νικητές, ενώ οι Lampriniers βελτίωσαν κι άλλο την εικόνα τους, συγκριτικά με το πρώτο ημιχρόνου, χάρη στους Ευγενεία (8π.), Γκόλια (3π.), Ρίζο (2π.) και Βασιλάκη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Los Lampriniers είχαν 15/53 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Powerpuff Boys είχαν 23/50 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ράουατ με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ευγενείας με 22 πόντους και double-double, έχοντας 8/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/6 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Los Lampriniers (Βαμβακάς) : Βαμβακάς 7 (1), Βασιλάκης 2, Γκόλιας 7 (1), Ευγενείας 22, Ρίζος 7 (1).

Powerpuff Boys (Σαμοϊλης) :  Διάκου 5 (1), Καστρίσιος 5 (1), Μανώλης 15, Παπαϊωάννου 11, Παππάς 6 (1), Ράουατ 9 (1),  Σαμοϊλης 7, Σταμπουλτζίδης 9 (1).

Τι μας άρεσε : Κάποιοι υποδειγματικοί αιφνιδιασμοί των Powepuff Boys.