23/04/2024
Μίνωες 18 20 17 22 - 77 -
Kolitsani BC 20 21 14 10 - 65 -

Με τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο οι Μίνωες!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Μίνωες, όντας καλύτεροι στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν απέναντι στους μαχητικούς  Kolitsani με σκορ 77-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο ματς. Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν και πυροβολούσαν από μακρινή απόσταση με σουτ των Santaniello, Αδαμόπουλο και Παπαδόπουλο. Οι Μίνωες αντέδρασαν και πέτυχαν πόντους με πολύ ωραίες συνεργασίες από τους Κωνσταντίνου, Συκά, Γκατζιά.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε πολύ κοντινή απόσταση. Από τους κίτρινους ο Santaniello και Σκόρδας σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και απαντούσαν με σουτ τριών πόντων, καθώς και με τριών πόντων από  Βογιατζή. Από το ζωγραφιστό ευστόχησαν οι Συκάς και Κωνσταντίνου. Το σκορ πριν την ανάπαυλα ήταν 38-41.

Μετά την ανάπαυλα οι Μίνωες μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Το παιχνίδι έγινε πολύ ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες σώμα με σώμα. Από τους γηπεδούχους αυτοί που έφεραν τις λύσεις στην επίθεση ήταν οι Συκάς, Κωνσταντίνου και Βογιατζής. Από την άλλη πλευρά οι Κίτρινοι έχοντας τον Santaniello σε εξαιρετική βραδιά, πέτυχαν πόντους στην επίθεση. Το παιχνίδι στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν σε απόλυτη ισορροπία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό,  καθώς οι Μίνωες χάρη στην τρομερή άμυνα που έπαιξαν, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και καθάρισαν το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι επιθετικά έβγαλαν πολλούς συνδυασμούς με τους Συκά και Βογιατζή. Οι Kolitsani κρατούσαν το παιχνίδι σε ισορροπία μέχρι τα τελευταία τρία λεπτά. Πρωταγωνιστές στις επιθέσεις των φιλοξενουμένων ήταν Santaniello, Σκόρδας και Κυριακής. Στα τελευταία λεπτά τα δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Συκά έδωσαν προβάδισμά 8 πόντων. Αυτό έγινε 10 αμέσως μετά, αφού ο Συκάς έκλεψε την μπάλα και έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο. Στο τέλος ο φωτεινός πίνακας έγραψε το τελικό 77-65.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βογιατζής Παναγιώτης με 20 πόντους,  9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Lorenzo Santaniello με 35 πόντους και 2 ασίστ.

Μίνωες (Γκατζιάς): Βήχος 3, Βλάχος 4, Βογιατζής 20, Γκατζιάς 9, Κωνσταντίνου 17, Μπαχάς 4, Συκάς 20

Kolitsani (Παπαδόπουλος): Santaniello 35, Αδαμόπουλος 9, Γκαλούσκα 2, Κυριάκης 2, Μπούντο 2, Παπαδόπουλος 5, Σκόρδας 10

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες και ο ρυθμός του αγώνα!