23/02/2024
Drunk Kings - 13 10 18 - 41 -
LazerWolves 23 13 13 18 - 67 -

Αγγίζουν την τετράδα οι LazerWolves!

Ένα σχεδόν τέλειο πρώτο δεκάλεπτο,  όπου προηγήθηκαν 23-0, ήταν αρκετό για τους Lazer Wolves. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη απέναντι στους Drunk Kings με σκορ 41-67, μαζί και την διαφορά του πρώτου αγώνα και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ντερμπι τετράδας στα χαρτιά το παιχνίδι, πριν το ξεκίνημα, με τους Lazer Wolves όμως να έχουν άλλη άποψη. Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν επέτρεψαν στους Drunk Kings να πετύχουν καλάθι. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πολύ σημαντικές απουσίες των Drunk Kings, για άλλο έναν αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι οι Drunk Kings κατάφεραν επιτέλους να ξεκολλήσουν στο σκορ και με πρωταγωνιστή τον Αλεβίζο, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Lazer Wolves έλεγχαν απόλυτα το ματς, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους και την διαφορά των 17 πόντων της ήττας του πρώτου γύρου. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 13-36.

Οι Lazer Wolves στο τρίτο δεκάλεπτο κατέβασαν ταχύτητα, αφού είχαν και την διαφορά με το μέρος τους. Οι Drunk Kings προσπαθούσαν να μειώσουν όσο γίνεται την διαφορά, όμως οι απουσίες των Κάζη και Μαρούδα στην επίθεση ήταν εμφανείς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να δοκιμάζουν πρόσωπα και τακτικές. Οι Lazer Wolves πήραν την νίκη με σκορ 41-67, κάλυψαν την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και πλέον έχουν την τύχη στα χέρια τους για την είσοδο τους στα πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Κοκκινογούλης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Αλεβίζος 9, Γερασιμάτος, Κοκκινογούλης 12, Παναγόπουλος 3, Παπαϊωάννου 9, Σιαμέτης 5, Σχοινάκης 3.

Lazer Wolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 10, Καρατζάς 9, Μεϊκόπουλος, Μοσχάκης 16, Παναγιωτόπουλος 21, Παπαθωμάς 9, Χαντζάρας.

Τι μας άρεσε: Το σχεδόν τέλειο πρώτο δεκάλεπτο των Lazer Wolves.