Winter Master Agrinio League 21/22 2η Αγωνιστική
28/02/2022
Akarnania Warriors 12 16 10 9 - 47 -
Pharmaco Team 5 12 5 6 - 28 -

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας!

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας με το 47 – 28 επί της Pharmaco Team.

Σε ένα παιχνίδι με χαρακτηριστικό το ρεσιτάλ αστοχίας και από τις δύο ομάδες οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι με το 2 – 5 να αποδεικνύει το συγκεκριμένο γεγονός. Οι γηπεδούχοι όμως με σερί 10 – 0 στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου πήραν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν με 7 στο 10ο λεπτό.

Με σερί 6 – 0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 8 – 0 στέλνοντας τη διαφορά στους 9 και κλείνοντας το ημίχρονο στο +11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επανέλθουν επιχειρώντας μακρινά σουτ, στα οποία όμως ήταν άστοχοι και πέτυχαν μόλις 5 πόντους. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι τα πήγαν λίγο καλύτερα έχοντας 10 πόντους στο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την αστοχία να συνεχίζεται και το επιμέρους 9 – 6 έφερε το τελικό +19.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Χριστογιάννης με 1 μόλις πόντο αλλά 8 ριμπάουντ, ενώ μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σωτηρόπουλος των φιλοξενούμενων που πέτυχε 11.

Δεκάλεπτα: 12 – 5, 16 – 12, 10 – 5, 9 – 6.

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Αγγέλης, Μπιτσικώκος 4, Χριστογιάννης 1, Χαλκιάς 8(1), Βεργούλης 6, Γεώργας 4, Σταμούλης 6, Δρακούσης 8(1), Τακτικός 3, Τσάσσης 7(1), Κώτσης, Μπλάνης.

PHARMACO TEAM: Κακαβούλας 4, Τσιτσικάος 6(2), Σωτηρόπουλος 11(3), Αναστασόπουλος, Καρτσακλής, Βάτσιος, Φαγοπούρνης 2, Κατσακιώρης 3, Χολής, Πανουκλιάς 2, Σουλιώτης.

Τι μας άρεσε. Ο ρεαλισμός των γηπεδούχων που τους οδήγησε να διπλασιάσουν τις νίκες στο πρωτάθλημα.

Τι δε μας άρεσε. Η επιμονή των φιλοξενούμενων στο τρίποντο παρότι δεν τους έδινε λύσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι εκτέλεσαν 42 φορές έξω από τα 6,75 ευστοχώντας μόλις 5