16/10/2022
Φιορετσίνα 20 13 22 12 - 67 -
Saint Pauli 16 18 15 22 - 71 -

Τη... ματσάρα η Pauli!

Πανέμορφο παιχνίδι και υπέροχο φινάλε στην αναμέτρηση ανάμεσα στη Φιορετσίνα και τη Saint Pauli, με τους δεύτερους να επικρατούν με σκορ 67-71, για την Development κατηγορία.

Πολύ υψηλός ο ρυθμός και το σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Κ. Ξυλογιαννόπουλο, Αθανασόπουλο από Φιορετσίνα και Λεμονίδη από Saint Pauli να είναι τα πρώτα... βιολιά για τις δύο παρέες, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-16 για τους "μωβ".

Ο Στασινόπουλος πήρε τα επιθετικά... κουμάντα των γηπεδούχων και είχε απέναντί του τους Τζωβάρα και Λεμονίδη, με το παιχνίδι να είναι χάρμα ειδέσθαι και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 33-34 για Saint Pauli που ήταν καλύτερη στα σημεία, με τον Μαλακό να είναι εκπληκτικός για Φιορετσίνα προς το τέλος.

Πίεσε η Φιορετσίνα και έβαλε δύσκολα στην Pauli, με τον "πυραυλοκίνητο" Γεράνιο να σκοράρει από παντού, βάζοντας... βενζίνη στο ντεπόζιτο των "μωβ", με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-49 για την παρέα του Ξυλογιαννόπουλου.

Στα ίσα το παιχνίδι μέχρι τέλους, με τις δύο παρέες να μη δέχονται την... ήττα άνευ όρων και να το παλεύουν με πάθος, με αυτή που χαμογελά στο τέλος να είναι η Saint Pauli με τελικό σκορ 67-71, με ενα κομβικό γκολ φάουλ του Τζεβελεκίδη πριν το τέλος.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γεράνιος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/44 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 7/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 17/22 βολές, 50 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος Β. 6, Στασινόπουλος 6, Ακρίτας 4, Γεωργακόπουλος 9, Μαλακός 7, Ξυλογιαννόπουλος Κ. 8, Μακρίδης 4, Σιώλος 2, Αθανασόπουλος, Μητσόπουλος, Γεράνιος 12, Αθανασόπουλος 9.

Saint Pauli (Τσιχριτζής): Λεμονίδης 27 (14 ριμπ.), Πιτένης 1, Παναγόπουλος 5, Παντελής 17, Καραμούλας 3, Τζωβάρας 6, Στεργιόπουλος, Τζεβελεκίδης 12, Καραμπάς, Τσιχριτζής.

Τί μας άρεσε : Όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!