07/07/2022
Hood BC 23 25 20 24 - 92 -
Lyonmen 8 22 10 14 - 54 -

Θα έχουμε και burgers στο Final Four!

Στο Final Four της Master League προκρίθηκε η Hood, καθώς κέρδισε εύκολα για δεύτερη φορά τους Lyonmen με 92-54 και περιμένει να δει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Pistachios – Deportivo HNC Coin!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Hood στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κατσούρη, 7 του Πρωτόγερου και τριποντάκι του Ζέγγου, προηγήθηκε με 23-5, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 23-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Θεοδώρου από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει 4 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lyonmen ξύπνησαν και με 9 νέους πόντους του Θεοδώρου, 7 του Κωστή και 4 του Καλαποθαράκου, πλησίασαν στο καλάθι, 28-26, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Πατσάκα αντέδρασε άμεσα και με 8 πόντους του Πετράκου, 7 του Ζέγγου και 6 του Πρωτόγερου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 48-30!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Hood, αφού με 5 πόντους του Λαύκα, 5 του Κατσούρη και τρίποντο του Πετράκου, ξέφυγε στους 28, 68-40. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 νέους πόντους που πέτυχε ο Θεοδώρου. Σκορ τρίτης περιόδου 68-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Χουντιανοί κατάφεραν να φτάσουν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 92-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σιφναίου, Πρωτόγερου, Milicevic, Λεωνάκη και Πετράκου. Για τα “Λιοντάρια” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεοδώρου, Δημητρίου και Χριστοδούλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/27 βολές, 29/53 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 26 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 18/46 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp της Hood ο Πρωτόγερος με 19 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 9/10 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Δουκέρης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 19, Σαρρής 2, Milicevic 6, Λαύκας 7, Σιφναίος 12 (1), Μπέσιος 2, Μάκρης, Λεωνάκης 7, Ζέγγος 10 (2), Πετράκος 13 (1), Κατσούρης 14 (2)

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 28 (4), Δουκέρης 4, Κωστής 9, Φραντζέσκος, Χριστοδούλου 2, Δημητρίου 4, Καλαποθαράκος 7

Τι μας άρεσε: Κάποια επιθετικά ξεσπάσματα της Hood!