10/02/2020
Kolosos Dunk n' Donuts 9 13 12 9 - 43 -
Teddyboyz 15 10 9 12 - 46 -

Θα φτάσουν στη βαθμολογία, τους αντιπάλους τους, οι Teddyboyz.

Συναρπαστικό αναμενόταν και ήταν, το παιχνίδι ανάμεσα στον Koloso Dunk n' Donuts και τους Teddyboyz, το Σάββατο 8-2-2020, καθώς ο Kolosos Dunk n’ Donuts, είχε ένα σερί , στον πρώτο όμιλο της Winter Development League 2, 7-4 ενώ οι Teddyboyz, με ένα σερί 6-5 ήθελαν να τους φτάσουν. Φαβορί ωστόσο της αναμέτρησης, ήταν ο Kolosos Dunk n’ Donuts, με νίκη στον πρώτο γύρο 46-59 και άλλη μία νίκη στο παρελθόν.

Ο Kolosos Dunk n’ Donuts θα ανοίξει το σκορ, αλλά αμέσως μετά θα δεχθεί ένα σερί 0-7 και θα αναγκαστεί να πάρει time out 04’ και 45’’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Το time out, δε θα δώσει λύσεις, καθώς ο Kolosos Dunk n’ Donuts θα σκοράρει ξανά, μόνον αφού το σερί των Teddyboyz θα γίνει 0-12, με το δεκάλεπτο να λήγει 9-15 υπερ τους. Από τους Kolosos Dunk n’ Donuts θα ξεχωρίσει ο Καραμπεσύνης με 5 πόντους, εκ των οποίων 1 τρίποντο, ενώ από τους Teddyboyz τρίποντο θα πετύχουν οι Μπαλαδήμας, Τσαχάκης και Ροντογιάννης Βασίλειος, με τους 2 τελευταίους να έχουν από 5 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kolosos Dunk n’ Donuts θα είναι πιο αποτελεσματικοί από ότι ήταν στο πρώτο μέρος και ποιο εύστοχοι από τους Teddyboyz, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται 13-10, υπερ των Kolosos Dunk n’ Donuts. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts, ξεχώρισε ο Παλαντζάς με 5 πόντους (1 τρίποντο) και τον ακολούθησαν με 3 πόντους οι Ζαμπούρας και Χουλιαράς. Για τους Teddyboyz από 4 πόντους θα πετύχουν οι Ντάουντυ και Τσαχάκης.

Το τρίτο μέρος θα είναι μία κοπιά της δεύτερης περιόδου, με τον Koloso Dunk n’ Donuts να επικρατεί 12-9 στο δεκάλεπτο και την τρίτη περίοδο να λήγει με το ισόπαλο 34-34. Ο Χουλιαράς πέτυχε άλλους 4 πόντους και τον ακολούθησαν με 1 τρίποντο έκαστος, Ζαμπούρας και Παλαντζάς. Τους 9 πόντους των Teddyboyz θα μοιραστούν, ο Τσαχάκης με 5 και ο Ροντογιάννης Βασίλειος με 4.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Kolosos Dunk n’ Donuts θα περάσουν ξανά μπροστά 36-34,  μετά το αρχικό 2-0 στην πρώτη περίοδο. Οι Teddyboyz απάντησαν με ένα 5-0 (36-39) αναγκάζοντας τους Kolosos Dunk n’ Donuts σε time out 06’ και 04’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Από εκεί και μετά οι 2 ομάδες θα είναι κοντά στο σκορ μέχρι τη στιγμή που ο Ροντογιάννης Βασίλης θα πετύχει ένα καθοριστικό τρίποντο και θα δώσει ένα +4 στους Teddyboyz (41-45) και θα αναγκάσει τους Kolosos Dunk n’ Donuts σε time out 01’ και 12’’ πριν τη λήξη. Ενώ όμως μείωσαν σε 43-45 και ενώ υπήρχε χρόνος να γυρίσει το ματς, δεν έκαναν φάουλ να σταματήσουν το χρόνο, παρά μόνο όταν ήταν πολύ αργά, και δεν είχε απομείνει χρόνος για αντεπίθεση. Τελικό σκορ, με τη μία εύστοχη βολή του Ροντογιάννη Γιώργου, 43-46. Από τους Kolosos Dunk n’ Donuts ξεχώρισε ο Καραμπεσύνης με 1 τρίποντο, ενώ από τους Teddyboyz θα πετύχει τρίποντο ο Ιβόπουλος, με τον Ροντογιάννη Βασίλη να πετυχαίνει 5 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 11/40 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/13 βολές, 12/46 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Τσαχάκης (Teddyboyz) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 1/4 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 17 ριμπάουντ (5 επιθετικά), έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 24 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ζαμπούρας (Kolosos Dunk n’ Donuts) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Επίσης πήρε 9 ριμπάουντ (1 επιθετικό), με τελικό efficiency 11 (Λάθη:1).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Δημόπουλος 4, Ζαμπούρας 8(1), Καραμπεσύνης 8(2), Παλαντζάς 8(2), Παντελεήμων, Χαροκόπος 4, Χουλιαράς 11.

Teddyboyz (Μουστάκας): Ιβόπουλος 5(1), Μουστάκας 1, Μπαλαδήμας 3(1), Ντάουντυ 4, Ροντογιάννης Βασίλειος 14, Ροντογιάννης Γεώργιος 3, Τσαχάκης 16(1).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι πήγε 0-0 (34-34) με τη λήξη της τρίτης περιόδου προκαλώντας έντονο ενδιαφέρον, για το ποιος θα επικρατήσει στο τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Ο Kolosos Dunk n’ Donuts έπρεπε στο τέλος, να κόψει τους αντίπαλους Teddyboyz με φάουλ, κάτι που έγινε πολύ αργοπορημένα και ίσως τους στοίχησε το παιχνίδι.