23/10/2022
Κλειώ 13 10 14 19 - 56 -
Reddicolo 22 18 20 18 - 78 -

Θα μας τρελάνει το Reddicolo !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall το Reddicolo πραγματοποιώντας μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση ξεπέρασε το εμπόδιο της Κλειούς με 56-78 και έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Development 2. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους μετέπειτα νικητές. Το Reddicolo με πρωταγωνιστές τους Αδρακτά (7π.), Μαφίδη (6π.) και Ποντικό (5π.) έχτισε από νωρίς διαφορά. Η Κλειώ, από την άλλη, βασίστηκε στο επιθετικό κρεσέντο του Μητσόπουλου και παρέμεινε κοντά στο σκορ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-22.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το Reddicolo να παραμένει σε θέση οδηγού, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ του προβάδισμα. Για την Κλειώ ο Μητσόπουλος ξεχώρισε και πάλι στο επιθετικό σκέλος προσθέτοντας ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο μετέπειτα Betsson mvp Αδρακτάς (5π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια. Σκορ ημιχρόνου, 24-40.

Στην επανάληψη το Reddicolo ήταν καταιγιστικό. Σκοράροντας 20 πόντους με τους Τούντα (6π.), Φατούρο (5π.) και Κυρίτση να ξεχωρίζουν, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Για την Κλειώ ο Μητσόπουλος (8π.) έμοιαζε και πάλι μόνος επιθετικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κλειώ παρουσιάστηκε βελτιωμένη, με τους Τσιώλο (6π.) και Παπαδάκη (4π.) να συνεπικουρούν την προσπάθεια του συγκινητικού Μητσόπουλου (9π.). Το Reddicolo, παρότι, ηττήθηκε στο επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου με 19-18, έφτασε εύκολα στη νίκη με τους Ποντικό (7π.), Αδρακτά (4π.), Αναγνώστου (4π.) και Ράδο (3π.) να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 19/54 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 12/24 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 23 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, το Reddicolo είχε 26/55 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αδρακτάς με 25 πόντους και double-double, έχοντας 11/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μητσόπουλος με 31 πόντους, έχοντας 11/26 δίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Κλειώ (Τσιώλος) : Καϊτσας 2 (7ρ.), Μητσόπουλος 31 (5ρ.), Νικολόπουλος 4 (1), Παπαδάκης 7 (9ρ.), Πασχάλης 2, Σέκκας 2, Τσάκαλος, Τσιώλος 8 (9ρ., 5 ασί.).

Reddicolo (Γεωργακόπουλος) : Αδρακτάς 25 (18ρ.), Αναγνώστου 4, Γεωργακόπουλος, Κυρίτσης 4 (2 μπλοκ), Μαφίδης 9 (2), Ποντικός 17 (3), Ράδος 5 (4 ασί.), Τούντας 8 (3 ασί.), Φατούρος 6 (2).

Τι μας άρεσε : Η κυριαρχική εμφάνιση του Reddicolo που συγκέντρωσε 99 βαθμούς στο συνολικό efficiency.