15/03/2022
Uncle Drew 13 23 13 22 - 71 -
ReTirees 14 15 13 25 - 67 -

Θα μπορούσε και την διαφορά ο Drew!

Μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό ο Uncle Drew, καθώς για την 21η αγωνιστική της Elite League κέρδισε δύσκολα τους ReTirees με 71-67, χωρίς όμως να καλύψει την ήττα του πρώτου γύρου με 68-73!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ReTirees να προηγούνται με 13-14, έπειτα από 4 πόντους του Στόλη και τρίποντα των Χαριτόπουλου – Γιαμαίου. Ο Μπονάτσος με 7 πόντους και ο Βλυσσίδης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Κάρμας και με 10 δικούς του πόντους, αλλά και 8 του Χιουτακάκου, έστειλαν τον Uncle Drew στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 36-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Αθηναίος και Μέξας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 3 είχαν οι Μαθιουδάκης και Χαριτόπουλος.

Με τον Αγγελογιαννόπουλο να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να σκοράρει 7 πόντους, αλλά και τον Μπονάτσο να συνδράμει 4 πόντους, οι κίτρινοι έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 49-36, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Προλάβαν οι Συνταξιούχοι να αντιδράσουν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τρίποντα των Τσιρίδη – Γιαμαίου, μείωσαν στους 7, 49-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew, αν και βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +13, 55-42, έφτασε τελικά δύσκολα στη νίκη με 71-67, χάρη σε 6 πόντους του Βαρβαρίδη, 4 του Κάρμα και 4 του Βλυσσιδη, χωρίς να καλύψει το -5 του πρώτου γύρου. Ο Αθηναίος με 13 πόντους και ο Χαριτόπουλος με 6 έκαναν ό,τι περνούσε από τα χέρια τους στα τελευταία λεπτά για τους ReTirees για την ανατροπή, η οποία δεν ήρθε ποτέ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 22/47 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 20/60 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Χιουτακάκος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 3/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Στόλης με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Βλυσσίδης 6, Χριστοδουλόπουλος 2, Βαρβαρίδης 8, Μπονάτσος 11, Χιουτακάκος 13 (2), Κανδηράκης 3 (1), Κάρμας 14 (1), Αγγελογιαννόπουλος 13 (1)

ReTirees (Σαρρής): Μέξας 6, Σαρρής, Τσιρίδης 3 (1), Μαθιουδάκης 3, Γιαμαίος 9 (3), Τσαντζαλής, Στόλης 8 (1), Αθηναίος 20 (1), Χαριτόπουλος 14 (1), Σκοπελίτης 4

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του παιχνιδιού από τον Uncle Drew στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης!