17/02/2020
Flood BC 17 14 11 19 - 61 -
Παντοφlakers 11 11 18 16 - 56 -

Θα πάρουν την εκδίκηση τους στο τέλος οι Flood.

Στον πρώτο γύρο του τέταρτου ομίλου της Winter Development League 2, οι Παντοφlakers είχαν επικρατήσει στην παράταση 67-64 εναντίον των Flood. Με 9-3 σερί οι Flood και 8-4, οι Παντοφlakers, οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στο δεύτερο γύρο για τη revanche, το Σάββατο 15-2-2020.

Το παιχνίδι, στο ξεκίνημά του, θα βρει καλύτερους τους Flood που θα προηγηθούν εύκολα 12-2, μέχρι το 2’ και 48’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, όταν και ανέλαβε δράση, για τους Παντοφlakers, ο Ζαχαρογιάννης με 7 προσωπικούς πόντους (1 τρίποντο), με το δεκάλεπτο να λήγει 17-11 υπερ των Flood. Από τους Flood ξεχώρισε επιθετικά ο Γρηγορακάκης με 8 πόντους και τον ακολούθησαν, με 5 ο Ζαφειρόπουλος, και με 4 ο Ασπιώτης.

Η δεύτερη περίοδος θα βρει τους Flood πιο αποτελεσματικούς από τους Παντοφlakers, καθώς θα επικρατήσουν και σε αυτήν την περίοδο με επιμέρους σκορ 14-11, και θα πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (31-22). Για τους Flood, θα ξεχωρίσει ο Ασπιώτης με 5πόντους (1 τρίποντο) και ο Τσάπας με 4. Από τους Παντοφlakers, από 4 πόντους θα βάλουν οι Γαρυφαλίδης και Καρπεράκης, ενώ 1 τρίποντο θα πετύχει ο Πλέσσας.

Οι Flood θα αιφνιδιαστούν από την εκκίνηση των Παντοφlakers στην τρίτη περίοδο και θα αναγκαστούν να πάρουν time out με το σκορ 33-37, 05’ και 52’’ πριν τη λήξη της περιόδου. Μετά το time out, οι Flood θα συνέλθουν και το παιχνίδι από εκεί και μετά, θα πάει πόντο πόντο, με το δεκάλεπτο να λήγει 42-40 υπερ τους. Πολύ καλό δεκάλεπτο για τον Ασπιώτη με 2 τρίποντα. Για τους Παντοφlakers από 8 πόντους θα πετύχουν οι Γαρυφαλίδης και Ζαχαρογιάννης, με τον τελευταίο να πετυχαίνει 2 τρίποντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Flood θα καταφέρουν να κρατηθούν οριακά μπροστά και όταν το σκορ θα γίνει 55-52, θα αναγκάσουν σε time out τους Παντοφlakers, 01’ και 58’’, πριν τη λήξη του αγώνα. Αμέσως μετά, μόνο θρίλερ. 41,9’’ πριν τη λήξη οι Παντοφlakers θα πάρουν νέο time out καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ 57-56, ενώ δευτερόλεπτα πριν είχαν προηγηθεί με τρίποντο του Ζαχαρογιάννη, 55-56. Το τελικό 61-56,  διαμορφώθηκε με buzzer beater από τη σέντρα, από τον Ζαφειρόπουλο. Ο Ζαφειρόπουλος, με το buzzer beater, θα φτάσει τους 8 πόντους και θα ξεχωρίσει για τους Flood, και θα τον ακολουθήσουν με 4 οι Γρηγορακάκης και Τσάπας. Για τους Παντοφlakers, ο Ζαχαρογιάννης έκανε ότι μπορούσε με 6 πόντους (1 τρίποντο) και ακολούθησαν με 4 οι Γαρυφαλίδης και Τσιώτας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 20/56 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 40 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 3/4 βολές, 19/37 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ζαφειρόπουλος (Flood) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 3/5 βολές, 5/10 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 14 ριμπάουντ (4 επιθετικά), έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 24 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Καρπεράκης (Παντοφlakers) που πέτυχε 6 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block, με τελικό efficiency 20 (Λάθη:3).

Flood (Ασπιώτης): Ασπιώτης 17 (double-double reb. O-D/2-9), Γκιόκας 1, Γρηγορακάκης 16, Δεδούσης, Ζαφειρόπουλος 16(1), Παπαϊωάννου 3, Τσάπας 8.

Παντοφlakers (Πλέσσας): Γαρυφαλίδης 16, Ζαχαρογιάννης 21(4), Καρπεράκης 6, Λέκκας 4, Μπενετάτος 2, Πλέσσας 3(1), Τσιώτας 4.

Τι μας άρεσε: To come back των Παντοφlakers στην τρίτη περίοδο και το αγωνιώδες ματς που ακολούθησε έως τη λήξη του αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: Ειδικά στην αρχή οι Παντοφlakers δεν φάνηκαν συγκεντρωμένοι. Χαρακτηριστικό αυτού, είναι τα λάθη. Οι Παντοφlakers, είχαν στο τέλος του ματς, 21 λάθη έναντι 9 των Flood.