06/02/2020
3ple-G 9 3 16 19 - 47 -
Rep-Eat 14 5 13 21 - 53 -

Θα πάρουν την ρεβάνς οι Rep-Eat!

Οι 3ple-G και οι Rep-Eat, είχαν κονταροχτυπηθεί στον πρώτο γύρο του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League με τους 3ple-G να επικρατούν δύσκολα, 45-51. Στο δεύτερο γύρο οι 3ple-G με σερί 7-4 θα είναι το φαβορί για τη νίκη, απέναντι στο μέτριο 4-7 των Rep-Eat, οι οποίοι όμως στόχευαν σε νίκη και με διαφορά πάνω από 6 πόντους. Εκρηκτικό μείγμα, υλικό για ντέρμπυ.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Rep-Eat θα έχουν πολύ καλύτερη εκκίνηση κάνοντας γρήγορα γρήγορα ένα 9-0. Στη συνέχεια ωστόσο θα κολλήσουν επιθετικά. Οι 3ple-G θα έχουν μέχρι και 02’ και 19’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, μόλις 3 πόντους. Σε εκείνο το χρονικό σημείο θα αναλάβει δράση για τους 3ple-G, ο Βαγενάς που πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους τους. Για τους Rep-Eat, θα ηγηθεί επιθετικά ο Κασιμάτης Φώτης με 2 τρίποντα και σύνολο πόντων 8, από τους 14 της ομάδας του.

Η δεύτερη περίοδος θα είναι απογοητευτική ως προς το θέαμα που προσέφερε. Κακό παιχνίδι εκατέρωθεν με χειρότερους τους 3ple-G και τους Rep-Eat να χάνουν πολλά τρίποντα. Χαρακτηριστικό είναι το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου, 3-5 υπερ των Rep-Eat. Δε θα ξεχωρίσει κάποιος παίκτης για την επιθετική του απόδοση από καμία ομάδα. Αναπάντεχα το σκορ ημιχρόνου θα διαμορφωθεί χαμηλά στο 12-19 υπερ των Rep-Eat.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες θα βγουν από τη μαύρη επιθετική τρύπα του δεύτερου μέρους και το ματς θα γίνει πολύ ενδιαφέρον. Μόλις έτρεξαν οι Rep-Eat ένα σερί 10-0 με 2 τρίποντα του Κασιμάτη Φώτη, ο οποίος θα βάλει τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του, οι 3ple-G θα απαντήσουν με πίεση σε όλο το γήπεδο. Θα αναγκάσουν σε λάθη τους Rep-Eat και θα κάνουν το σκορ για το δεκάλεπτο, 16-13 υπερ τους, και θα πάνε στα αποδυτήρια με ένα βατό -4 (28-32). Επιθετικά, ο Λούμπας θα πετύχει 6 πόντους και ο Μπουρνουσούζης 5 με 1 τρίποντο, το οποίο θα είναι και το μοναδικό για την ομάδα του σε όλο το ματς.

Η πίεση θα συνεχιστεί και στην τέταρτη περίοδο και θα οδηγεί τους Rep-Eat σε βεβιασμένες άστοχες επιθέσεις και σε λάθη και αργά αλλά σταθερά η διαφορά θα χαθεί, με αποτέλεσμα 03’ και 07’’ πριν τη λήξη οι 3ple-G να περάσουν μπροστά στο σκορ (41-40). Πόντο πόντο θα κυλίσει το ματς, με το σκορ, 48’’ πριν τη λήξη, να είναι 47-48. Το παιχνίδι θα κριθεί στις βολές κι στα φάουλ τακτικής όπου θα κερδίσουν οι Rep-Eat. Ο Βαγενάς, που είχε σιγήσει από την πρώτη περίοδο , πέτυχε 6 πόντους για τους 3ple-G, και τον ακολούθησε ο Σκούρας με 5. Για τους Rep-Eat, ο Κασιμάτης Φώτης θα βάλει 5 πόντους μα θα χάσει κρίσιμες βολές. Το καλύτερό του δεκάλεπτο θα κάνει ωστόσο, ο Καντεράκης με 7 πόντους εκ των οποίων 1 τρίποντο και 4 κρίσιμες βολές και δεν πρέπει να ξεχάσουμε τον Τριανταφυλλίδη που δεν είχε φανεί σε όλο το ματς και πέτυχε και αυτός 4 κρίσιμες βολές. Τελικό σκορ 47-53.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/37 βολές, 14/43 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 42rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 14/29 βολές, 12/39 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 41 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Κασιμάτης Φώτης (Rep-Eat) που πέτυχε 26 πόντους έχοντας 2/9 βολές, 6/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (1 επιθετικό), με τελικό efficiency 19 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Βαγενάς (3ple-G) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 5/10 βολές και 5/6 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (1 επιθετικό), έκλεψε την κατοχή της μπάλας 5 φορές και είχε τελικό efficiency 19 (Λάθη:3).

3ple-G (Γιαννακάκης Γεώργιος): Αργυρόπουλος, Βαβούδης, Βαγενάς 15, Δημακόπουλος 3 (reb O-D/3-7), Καπώνης, Λούμπας 9, Μπουρνουσούζης 9(1), Σιαράβας 2, Σκούρας 9.

Rep-Eat (Κονδύλης): Καντεράκης 8(1), Καπακτσής 4, Κασιμάτης Παντελής 4, Κασιμάτης Φώτιος 26(4), Μαμάκος 6, Μορφόπουλος 1, Τριανταφυλλίδης 4, Χαραλαμπίδης.

Τι μας άρεσε: Η μεθοδικότητα με την οποία οι 3ple-G πέρασαν μπροστά στο σκορ και η ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές των Τριανταφυλλίδη και Καντεράκη μετά από τόση ασφυκτική πίεση.

Τι δεν μας άρεσε: Η δεύτερη περίοδος πρέπει να σβηστεί από τα πρακτικά. Πολλές άστοχες βολές εκατέρωθεν.