24/02/2020
Smokin' Aces 9 17 10 22 - 58 -
Paraliers 14 5 13 18 - 50 -

Θα πάρουν το ματς, οι Smokin' Aces

Οι Smokin' Aces και οι Paraliers, έχουν έρθει διαχρονικά αντιμέτωποι 2 φορές με σκορ 1-1. Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν στον πρώτο γύρο του δεύτερου ομίλου της Winter Master League 19/20, όταν και επικράτησαν οι Paraliers με 59-55. Αν μη τι άλλο, δύσκολα θα μπορούσαμε να προβλέψουμε το νικητή στην επόμενή τους συνάντηση, στις 22-2-2020 για την 14η αγωνιστική του ομίλου τους.

Το κρύο στο γήπεδο, δε θα επιτρέψει κατά την πρώτη περίοδο, ένα καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες. Οι Paraliers, έκαναν το 0-6 αλλά ισοφαρίστηκαν από τους Smokin’ Aces, 03’02’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (6-6). Ωστόσο στα επόμενα 3 λεπτά, θα ξεφύγουν πάλι στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει με το υπερ τους σκορ 9-14. Από τους Smokin’ Aces, ξεχώρισε ο Μαυραγάνης με 4 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Paraliers, ο Περσεμάτης θα πετύχει 6 πόντους (1 τρίποντο).

Οι Smokin’ Aces θα μπουν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δε θα καλύψουν απλά το -5 του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά θα περάσουν και μπροστά στο σκορ (16-14) με ένα 7-0 σερί. Έπαιξαν σε αυτό το δεκάλεπτο πολύ καλή άμυνα, αναγκάζοντας τους Paraliers να ευστοχήσουν μόνο σε βολές, μέχρι το 01’17’’, όταν ο Ηλιόπουλος πέτυχε το πρώτο τους δίποντο. Οι Paraliers, θα έχουν ένα καταστρεπτικό δεκάλεπτο με συνολικά 5 πόντους, έναντι 17 των Smokin’ Aces με το ημίχρονο να λήγει, 26-19, υπερ των Smokin’ Aces. Από τους Smokin’ Aces, τη διαφορά επιθετικά θα την κάνει ο Σαπλαούρας με 6 πόντους

Η τρίτη περίοδος, θα ξεκινήσει με φωνές και πάθος από τους Smokin’ Aces, καθώς θα προηγηθούν 32-20, και θα πάρουν time out στο 05’47’, μόλις μείωσαν οι Paraliers σε 32-24. Δε θα ανακόψουν ωστόσο τους Paraliers, οι οποίοι σε αυτό το δεκάλεπτο θα επικρατήσουν 10-13 και με τη λήξη του τρίτου μέρους, το σκορ θα είναι 36-32. Από τους Smokin’ Aces, θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Φύκηρης Γεώργιος, με 4 πόντους, ενώ από τους Paraliers, είχε πολύ καλό δεκάλεπτο ο Σκόρδος Βασίλειος, με 9 πόντους (1 τρίποντο).

Το τέταρτο δεκάλεπτο, θα είναι από άποψη αθροίσματος πόντων, το πιο παραγωγικό, καθώς το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου, θα διαμορφωθεί 22-18 υπερ των Smokin’ Aces. Οι Paraliers μας άφησαν να πιστέψουμε πως θα γυρίσουν το ματς κάνοντας το 36-34, αλλά οι Smokin’ Aces από το 08’51’’, πριν τη λήξη του ματς, έως το 04’52, θα τρέξουν ένα 12-0 φτιάχνοντας μια διαφορά ασφαλείας στο +14, την οποία δε μπόρεσαν να καλύψουν οι Paraliers έως το τέλος, με το ματς να λήγει 58-50. Από τους Smokin’ Aces, πολύ καλή περίοδο επιθετικά είχαν οι Μαυραγάνης (1 τρίποντο) και Φύκηρης Γεώργιος, με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Από τους Paraliers θα ξεχωρίσει με 1 τρίποντο και συνολικά 6 πόντους, ο Σκόρδος Βασίλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 17/40 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (16 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 18/26 βολές, 10/34 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 23 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Φύκηρης Παναγιώτης (Smokin’ Aces) που πέτυχε 14 πόντους έχοντας 7/9 δίποντα και 8 rebounds (3 επιθετικά), με τελικό efficiency 19 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σκόρδος Βασίλειος (Paraliers) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 2/3 βολές, 5/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πέτυχα double-double, καθώς πήρε 13 rebounds (3 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 23 (Λάθη:2).

Smokin’ Aces (Σαπλαούρας): Μανίκας Ιωάννης, Μαυραγάνης Φώτος 13(2), Μητράκης Δημήτριος 3, Νίκαινας Κωνσταντίνος 6, Νινιός Παναγιώτης, Παπαζήσης Βασίλειος, Σαπλαούρας Απόστολος 11 (double-double / reb. O-D/2-9), Σταθόπουλος Ευάγγελος 6 (reb. O-D/2-8), Σταματίου Γεώργιος 4(1), Τζένης Άκης 2, Φύκηρης Παναγιώτης 14.

Paraliers (Σκόρδος): Ηλιόπουλος Χρήστος 2, Καρουζάκης Νικόλαος 5(1), Περσεμάτης Μηνάς 15(1), Σκόρδος Αλέξανδρος 10, Σκόρδος Βασίλειος 18(2), Στρατάκης Γεώργιος, Φορτσάκης Πέτρος.

Τι μας άρεσε: Φύκηρης Γεώργιος και Σαπλαούρας. 19 και 18 efficiency αντίστοιχα.

Τι δεν μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο των Paraliers τους καταδίκασε σε ήττα.