16/03/2024
Khazad Dooms 19 14 13 15 - 61 -
Κλειώ 6 12 12 20 - 50 -

Θα πλασαριστούν όπως θέλουν οι Khaza Dooms!

Οι Khazad Dooms μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και με κορυφαίο τον Σχινά με 7 πόντους και τους Τσαντίλα – Σακελλαρίδη να προσφέρουν από 4, ξέφυγαν με 19 – 6. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Κλειώ έτρωγε εύκολους πόντους στην άμυνα και δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση, με τον Τσιώλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους τυπικά γηπεδούχους να μην αγχώνονται καθόλου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας. Η Κλειώ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και κατάφερε να μειώσει με 5 πόντους του Πολυχρονόπουλου και 4 του Αμπατζή, με τους Dooms να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή τους μετά τα μισά και με κορυφαίο τον Tσαντίλα με 8 πόντους, να διαμορφώνουν το υπέρ τους 33 – 18.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, με την Κλειώ να προσπαθεί να πλησιάσει με Τσιώλο(6) και Αμπατζή(4) να οδηγούν την επίθεση και τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με τον Σακελλαρίδη μέσα στο ζωγραφιστό με 4 και τρίποντα από Ντζερεμέ – Τσαντίλα, για το 46 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Κλειώ με τον Καλαλή να ανεβάζει στροφές με 8 πόντους και τον Τσιώλο να ακολουθεί από κοντά με 6, προσπάθησαν να μειώσουν και να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις, αλλά οι Khazad Dooms με κορυφαίο τον Σακελλαρίδη με 6 και τους Σέμα με 5 και Τσαντίλα με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν άμεσα τις απαντήσεις, δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το τελικό 61 – 50.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Σακελλαρίου με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αμπατζής με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Khazad Dooms(Σχινάς): Κασαπάκης, Ντζερεμές 7(10ρ.), Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 10(14ρ.), Σέμα 6,Σχινάς 11(11ρ.),Τσαντίλας 19(7ρ.).

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 14(7ρ.), Γκιντζήρης, Καλαλής 12(10ρ.), Πολυχρονόπουλος 6(7ρ.),Σφήκας 2, Τσιώλος 14.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.