21/11/2021
Termites 19 17 15 18 - 69 -
Galacticos 17 7 10 12 - 46 -

Θα τους φάει η μοναξιά τους Termites!

Την ξέφρενη και αήττητη πορεία τους στον έβδομο όμιλο της D2-League συνεχίζουν οι Termites, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Galacticos με 69-46 και έκαναν το 5/5, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με πάρα πολλές απουσίες!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Termites να προηγούνται μέχρι και με 7 πόντους, 12-5 & 17-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 19-17, έπειτα από 7 πόντους του Γιαννάκη, 4 του Βλασσόπουλου, τρίποντο του Χατζητσομπάνη και έμμεσο τρίποντο του Καρκατσέλη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κελεπούρης (7π), Κούπας (5π) και Ψωμάς (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι οράνιε έσφιξαν την άμυνά τους και με ηγέτη τον Βλασσόπουλο με 8 πόντους, αλλά και 5 του Αποστολόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 36-24. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Galacticos, παρά τους 4 πόντους του Αλευριάδη και τους 3 του Κελεπούρη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αποστολόπουλου έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, αφού με 4 ακόμη πόντους του Βλασσόπουλου και τρίποντα των Χατζητσομπάνη – Σπανού, έφτασε την διαφορά στους 17, 51-34. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο, με τον Κούπα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 51-34!

Με την διαφορά στους 17 πόντους, 51-34, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι Termites έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-46, μετά από 7 πόντους του Καρκατσέλη, 4 του Βλασσόπουλου και άλλους 4 του Σπανού. Για τους Galacticos στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κελεπούρης με τους 8 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 23/47 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 17/46 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τους Termites ο Βλασσόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 10/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μπιτσσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Galacticos ο Κελεπούρης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 8/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Termites (Αποστολόπουλος): Γιαννάκης 13 (1), Αποστολόπουλος 5 (1), Καρκατσέλης 13 (1), Τουμπακάρης 3, Χατζητσομπάνης 6 (2), Βλασσόπουλος 20, Σπανός 9 (1)

Galacticos (Κούπας): Αλευριάδης 10, Ψωμάς 5 (1), Κούπας 12 (2), Κελεπούρης 19, Μαυρογιώργης, Ρούσσος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία που είχαν οι Termites σε όλη την διάρκεια του αγώνα!