20/10/2020
Destroyed Pistons 9 20 7 16 - 52 -
Cosa Nostra 8 11 16 15 - 54 -

Θανάση Μπρούστα είσαι παιχταράς!

Στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development 2 η Cosa Nostra έκαμψε την αντίσταση των Destroyed Pistons , 52-54 , με καλάθι και φάουλ του φοβερού και τρομερού Θανάση Μπρούστα 3.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης .

Τι και αν είχε όλη την αντίπαλη άμυνα προσαρμοσμένη πάνω του , τι και αν έπαιξε με πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο , ο φυσικός ηγέτης της Cosa πραγματοποίησε μια μπασκετική ραψωδία στο κλειστό του Seven κάνοντας όλους εμάς που τον παρακολουθούσαμε να υποκλιθούμε στο ταλέντο του .

Η πρώτη στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθούσε , καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους αξιόμαχους Pistons να προηγούνται ,9-8, με τον Γιώργο Σαμψάκη να ηγείται των προσπαθειών των γηπεδούχων και να πετυχαίνει τέσσερις πόντους , ενώ από τη Cosa ο Μπρούστας είχε πέντε .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του , καθώς δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ ούτε μια φορά με τον ήχο από τη κόρνα της γραμματείας να τους βρίσκει μπροστά με 29 -23 . Ο Νίκος Καρατσίκος τελείωσε τη περίοδο πετυχαίνοντας οχτώ πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε και ο Θανάσης Μπρούστας .

Στη Τρίτη περίοδο ο Air Μπρούστας πραγματοποίησε ασύλληπτα πράγματα . Οι Destroyed στα μέσα του δεκαλέπτου προηγήθηκαν , 34-29 , με τον ηγέτη της Cosa να αναλαμβάνει δράση και με δέκα προσωπικούς πόντους να στέλνει την ομάδα του στη τελευταία στροφή  της αναμέτρησης προηγούμενη με 36-39 .

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού μας χάρισε μοναδικές συγκινήσεις , καθώς ο Γιώργος Γονιδάκης και η παρέα του προηγήθηκαν , 45-48, στα μέσα του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα με έναν πόντο διαφορά , 49-48 . Η Cosa με ένα επιμέρους 0-4 πήρε κεφάλι στο σκορ , 49-52 , για να έρθει ο Καρατσίκος δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με σουτ τριών πόντων να κάνει το 52-52 βάζοντας φωτιά στο κλειστό του Seven . Στη τελευταία φάση του αγώνα η μπάλα πήγε στα χέρια του Μπρούστα , ο οποίος με μια εκπληκτική ενέργεια πέτυχε το καλάθι , πήρε το φάουλ και με μια εύστοχη βολή χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 52-54 . Ειδική μνεία πρέπει φυσικά να γίνει στους Destroyed Pistons και σε όλα αυτά που μας παρουσίασαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Συγχαρητήρια σε όλους!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Μπρούστας με 36 πόντους , 8 ριμπάουντ  και 3 κλεψίματα , ενώ από τους γηπεδούχους ο Νίκος Καρατσίκος είχε 18 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Pistons είχαν συνολικά 9/37 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 10/21 βολές , 36 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 11 κλεψίματα , και 17 λάθη , ενώ οι νικητές είχαν 13/36 , 5/24 , 13/18 βολές , 39 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 22 λάθη .

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος) : Καρέτσης 5 , Αντώνος 3 , Μαντάς 4 , Καρατσίκος 18 , Σαμψάκης 10 , Σπανόπουλος 6 , Μανιάτης 6 , Πανταζής .

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Τζαχρίστας 3 , Μπρούστας 36 , Χατζησυμεωνίδης 1 , Καμπουράκης 5 , Γονιδάκης 9 , Κουτσουριδάκης , Αρβανίτης .

Τι μας άρεσε : O ένας και μοναδικός Θανάσης Μπρούστας!