05/02/2020
Remal Madrid 17 19 11 6 - 53 -
Ball Don't Lie 18 14 11 18 - 61 -

The Ball Don't Lie

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του BPL, η Remal Madrid αναμετρήθηκε με την Ball dont Lie. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό μπασκετικά, ενώ υπήρχε ένταση και περίσσιο πάθος και από τις 2 πλευρές. Εν τέλει, με Μουλαγιάννη και Π. Γασπαράτο, η BdL πήρε το πολύτιμο ροζ και την νίκη με σκορ 61-53!

Πολύ δυνατό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Πιο αναλυτικά, η Remal Madrid με οδηγό τον ονειρικό Χρυσοβέργη που είχε 10 πόντους, πέρασε μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά, με 3 τρίποντα η BdL έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με μισό καλάθι (17-18).

Τα ηνία του αγώνα πήραν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Με τον Σινεγάλια να τραβάει κουπί με 10 πόντους, η παρέα του Ανδρικόπουλου επέβαλλε τον ρυθμό της. 8 πόντους είχαν τα αδέρφια Γασπαράτος που κάλυψαν την επιθετική αδυναμία της ομάδας τους.

Ισορροπημένο και πιο «σβηστό» ήταν το 3ο δεκάλεπτο του ματς. Οι ομάδες άφησαν το πόδι από το γκάζι και εμφανώς κουρασμένες άλλαξαν το στυλ παιχνιδιού τους. Αυτό ευνόησε τον σταθερά καλό παίχτη Μουλαγιάννη, που έβαλε 3 πολύ δύσκολα καλάθια. 4 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Λανδρίτσης από πλευράς Remal.

Ο πίνακας όταν ξεκίνησε η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα, έδειχνε 47-43 υπέρ των «μαδριλένων». Αυτό σε καμία περίπτωση δεν πτόησε την αρμάδα του Μπέλλα, που με τον Πάνο Γασπαράτο οδηγό του τρένου, γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πήρε την νίκη με σκορ 53-61 απέναντι σε μία πολύ βελτιωμένη Remal Madrid!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ (6-6), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 31:58 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/14 δίποντα (35,7%) και 1/1 τρίποντα (100%). Για την Remal ξεχώρισε ο Μάκης Σινεγάλιας με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ (6-8), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 31:58 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 9/13 δίποντα (69,2%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid σούταρε 19/47 δίποντα (40,4%), 3/20 τρίποντα (15%), 6/11 βολές (54,5%), 46 ριμπάουντ (10-36), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη. Η Ball dont Lie είχε 19/48 δίποντα (39,6%), 5/28 τρίποντα (17,9%), 8/17 βολές (47,1%), 42 ριμπάουντ (14-28), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη.

Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Σινεγάλιας 18 (14 ριμπ), Ανδρικόπουλος 2, Κιάδας 3, Χρυσοβέργης 16, Λανδρίτσης 9 (7 ριμπ), Παύλου, Σαββόπουλος 2 (9 ριμπ), Γιγουρτάκης 3.

Ball dont Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 13 (12 ριμπ), Μπέλλας 3, Βαγενάς 2, Μπέρτσος 12, Γασπαράτος Π. 18, Κακαφώνης, Γασπαράτος Γ 7, Ορφανίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή βελτίωση του Πάνου Γασπαράτου!