11/03/2020
Intercity BC 12 2 11 4 - 29 -
Athens Bucks 12 16 16 20 - 64 -

The Bucks are back!

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τους Athens Bucks, οι οποίοι επικράτησαν της Intercity με 29-64 και έβαλαν τέλος στο σερί ηττών που είχαν. Η Intercity κατάφερε να είναι ανταγωνιστικοί για ένα δεκάλεπτο μόνο και από εκεί και πέρα οι Athens Bucks, με περισσότερες λύσεις, πάτησαν γκάζι και πήραν την εύκολη νίκη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Intercity έβαλε δύσκολα στους Athens Bucks, οι οποίοι σκόραραν δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά με βολές. Το αρχικό 4-1 (3′) έγινε 8-12 (9′) αλλά με τον Μπαλαφούτη Γ. να σκοράρει τέσσερις πόντους στο τέλος το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 12-12. Ο Νικολάου και ο Μπαλαφούτης Γ. πέτυχαν από έξι πόντους για την Intercity, ο Σπυριδώνης ήταν πρώτος σκόρερ των Bucks με έξι ποντάκια.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Bucks δεν άφησαν περιθώρια στην Intercity, την οποία ισοπέδωσαν με την αμυντική τους λειτουργία. 2-16 το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο, με την Intercity να είναι εξαιρετικά άστοχη και να κάνει και πολλά αβίαστα λάθη. Οι Athens Bucks τα εκμεταλλεύτηκαν πλήρως και ξέφυγαν στο πρώτο ημίχρονο με 14-28. Ο Ηλίας Μπαλαφούτης το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων, ο Δανιάς ξεχώρισε για τα ελάφια με εφτά πόντους και ο Χάλαρης με τέσσερις.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Intercity προσπάθησε να μπει στο ματς και έτρεξε ένα 7-0 σερί για να κάνει το σκορ 21-28 (23′). Σε εκείνο το σημείο οι Bucks σοβαρεύτηκαν, έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-16 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και ανέβασαν την διαφορά στο +19 (25-44, 30′). Ο Γιώργος Μπαλαφούτης ξεχώρισε από μεριάς Intercity με έξι πόντους, ο Σπυριδώνης πέτυχε πέντε και οι Φωτεινός και Χάλαρης από τέσσερις για τους Bucks.

Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος, καθώς η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη και με το ξεκίνημα της περιόδου μεγάλωσε κι άλλο καθώς οι Bucks έτρεξαν σερί 0-11 και την έφτασαν στο +30 (25-55, 35′). Το τελικό σκορ ήταν 29-64 υπέρ των Athens Bucks, οι οποίοι μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα πήραν πάλι ροζ φύλλο αγώνα. Οι Μπαλαφούτης Γ. και Νικολάου είχαν από δύο πόντους για τους ηττημένους, εφτά πόντοι για τον Σπυριδώνη και τέσσερις για τον Σιμωτά των νικητών.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Σπυριδώνης με 19 πόντους (6/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 κόψιμο. Ο Γιώργος Μπαλαφούτης καλύτερος της Intercity με 14 πόντους (7/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη.

Συνολικά η Intercity είχε 14/40 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 1/3 βολές, 28 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Athens Bucks είχαν 21/45 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 4/8 βολές), 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Intercity (Μπαλαφούτης Γ.): Παπασημινός, Φιλίνης 2 (4μπ), Σταυρόπουλος 2, Μπαλαφούτης Η. 2 (9ρ), Μπαλαφούτης Γ. 14, Νικολάου 9 (9ρ).

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 5 (1τρ 3ασ), Αγγέλου 1, Κουτσιανάς 2, Σιμωτάς 7 (1τρ 9ρ), Σπυριδώνης 19 (2), Χάλαρης 10, Δανιάς 10 (1), Αμανατίδης 1, Κικάκης 3 (1), Φωτεινός 8 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή απόδοση των Bucks στην δεύτερη περίοδο.