14/04/2022
Spartans BC 13 9 13 10 - 45 -
The Roots - 10 18 10 - 38 -

The Spartans’ way!

Ένα όμορφο παιχνίδι παρακολουθήσαμε ανάμεσα στις ομάδες των Spartans και των Roots, με τους πρώτους να επικρατούν με το τελικό 45-38, με το χαμηλό σκορ να μην αποτυπώνει το πόσο απολαυστική ήταν η αναμέτρηση στο κλειστό του ΣΕΦ.

Με τρία τρίποντα ξεκίνησε τον αγώνα η παρέα του Σάσσαρη, με τους Τσούμα, Μπακοκοιλιά και Ζαφειρόπουλο να βρίσκουν στόχο και να δίνουν ρυθμό στην αναμέτρηση, αλλά μόνο για τους άσπρους, καθώς οι Roots δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 13-0.

Το…γκολ (πανηγυρίστηκε έτσι από Roots) ήρθε δύο περίπου λεπτά μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου από τον Λουλουργά (2), με την ομάδα του να προσπαθεί από την περιφέρεια να σκοράρει και να πλησιάσει στο σκορ. Ένα τρίποντο του Παναγιώτη του Σάσσαρη και άλλο ένα από τον Τσούμα έπιασαν στον… ύπνο τους Roots, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 22-10 για ημίχρονο.

Ο Λουλουργάς έβαλε το τέταρτό του τρίποντο στο παρκέ του ΣΕΦ, ο Γούλας πρόσθεσε ενέργεια και σκορ, με τους Roots να μειώνουν και να δείχνουν μεγάλη διάθεση. Ο Τσούμας με τον Μπακοκοιλιά ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι Spartans στο τρίτο μέρος, το οποίο έκλεισε στο 35-28, έπειτα από τρεις εύστοχες βολές του Παναγιώτη Σάσσαρη.

Παίζοντας σωστά, με πειθαρχία και χωρίς να βιάζονται, οι Spartans έφτασαν στην επικράτηση με τελικό σκορ 45-38, αντέχοντας στην … αντεπίθεση των Roots λίγο πριν το τέλος, παίρνοντας το ροζ φύλλο το οποίο εν πολλοίς άξιζαν!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σάσσαρης με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Από Roots ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλουργάς με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/31 δίποντα, 8/45 τρίποντα, 0/2 βολές, 55 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Spartans (Σάσσαρης): Τσούμας 12, Σάσσαρης Ν. 2, Σάσσαρης Π. 11 (15 ριμπ.), Ζαφειρόπουλος 4, Μπακοκοιλιάς 16.

Roots (Λουλουργάς): Γούλας 11, Ανδραβίζος 6, Λουλουργάς 19 (19 ριμπ.), Αργυράκης 2 (18 ριμπ.), Σοκολάκης.

Τί μας άρεσε: Τα 19 (!) ριμπάουντ του Λουλουργά!