14/12/2021
The Roots 6 4 13 4 - 27 -
Spartans BC 19 19 13 23 - 74 -

The… Spartan's way!

Σε έναν όμορφο αγώνα, ο οποίος διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, οι Spartans δε συνάντησαν καμία δυσκολία απέναντι στους Roots και επιβλήθηκαν με το τελικό 27-74.

Με διάθεση και όρεξη για θέαμα και όμορφο μπάσκετ μπήκε η παρέα των Spartans στο παρκέ του ΣΕΦ, με τον… πυραυλοκίνητο και ορεξάτο Οικονόμου να οδηγεί με όμορφα καλάθια τους φιλοξενούμενους στο 6-19 πρώτου δεκαλέπτου, παρά τα δύο εύστοχα τρίποντα του (απελπιστικά μόνου του επιθετικά) Λουλουργά.
Η ποιοτική προσθήκη του Κουλούρη στην πεντάδα των Spartans μόνο… θετική αύρα μπορούσε να δώσει στους άσπρους, με τον Αμοργιανό να παίρνει την σκυτάλη του σκαραρίσματος και με απανωτούς πόντους στον αιφνιδιασμό να αυξάνει το προβάδισμα της ομάδος του στο 10-38 για ημίχρονο.
Πάρα το γεγονός ότι οι επιθέσεις των Roots ήταν στοχευμένες και η μπάλα γυρνούσε πολύ καλά στο επιθετικό μισό, η άμυνα τους… πρόδιδε και πάρα την καλή σχετικά αμυντική τους συγκομιδή, δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Ζαμπέλη πάντως να κάνει φοβερό δεκάλεπτο και την τρίτη περίοδο να κλείνει με 23-51.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με τον ρυθμό να παραμένει υψηλός και τις δύο ομάδες να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 27-74 για τους Spartans!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Οικονόμου με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ζαμπέλης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 8/35 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 2/6 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 17 λάθη! Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/46 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 3/5 βολές, 56 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 κλεψίματα και 11 λάθη.