22/10/2023
Friends 12 9 21 13 - 55 -
Porto Raftors 9 4 7 17 - 37 -

Θέαμα από τους Friends!

Στο κλειστό Seven της Παλλήνης, για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Friends πήραν το τέταρτο ροζ φύλλο τους, αφού κέρδισαν 55-37 τoυς Porto Raftors.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν στις κόντρα αντεπιθέσεις, βρίσκοντας λύσεις από τους Χρυσοσπάθη (8π.),  Λιάπη (2π.) και Σακελλαρίδη (3π.). Οι Porto Raftors από την άλλη, απάντησαν με Σαβίτσκι (4π.), Σιαχάμη (2π.) και Κονιτόπουλο (3π.). Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 12-9

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, γύρισαν ωραία την μπάλα, έπαιξαν με πάθος και με 7 πόντους του Σακελλαρίδη, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 21-13. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να σημειώσουν 4 πόντους και τους 3 από αυτούς να τους πετύχει ο Σαβίτσκι.

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με τους Friends, να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν τη τέταρτη νίκη τους, αφού με τους 8 πόντους του Λιάπη και με τους 4 πόντους του Θεοχάρη, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, στους 22 πόντους, με ένα επιμέρους 21-7!. Στην αντίπερα όχθη, η Porto Raftors, δεν ήταν καλή, δεν έβρισκαν χώρους επιθετικά και με κακές επιστροφές στην άμυνα, έβλεπαν τη νίκη να απομακρύνεται. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 42-20

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ, έκλεισαν περισσότερο την άμυνα τους και επικράτησαν δίκαια 55-37

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/30 βολές, 9/31 δίποντα και 7/28τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, 2 τάπες και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/29 βολές, 9/39 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, 3 κοψίματα και έκαναν 11 λάθη

Betsson mvp για τους Friends, ο Θεοχάρης με 13 πόντους. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, είχε 4 κλεψίματα, 1 τάπα, 3 ασίστ και 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Porto Raftors, ο Κονιτόπουλος  με 16 πόντους. Πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και έκανε 2 λάθη.

Friends (Διαμαντής): Διαμαντής Διομήνικος, Διαμαντής  Αλεξανδρος, Θεοχάρης 13, Κούκιος, Λιάπης 10, Μεγρέμης 1, Μπρεδάκης 6, Σακελλαρίδης 11, Χρυσοσπάθης 14

Porto Raftors (Γιάννης): Γιάννη, Καλδέλης 6, Κονιτόπουλος 16, Σαβίτσκι 8, Σιαχάμης 7, Σουγιουλτζής

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των Friends