01/03/2020
Harlems 23 14 16 15 - 68 -
Orlando Tragics 8 6 16 22 - 52 -

Θεαματικοί οι Harlems!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Harlems, καθώς για την 15η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τους  Orlando Tragics με 68-52 και πλησίασαν την Άρτεμις στον πόντο.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Harlems, καθώς με προσωπικό show του Καρρά με 10 πόντους, 4 του Κρητικού και τρίποντο του Χατζημιχαήλ, πήραν δύο φορές αέρα 17 πόντων, 17-0 & 23-6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +15, 23-8. Ο Σιμιτιάν με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μεϊντάνης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με μπροστάρη τον Σκαρμέα με 6 συνεχόμενους πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 37-14. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι Orlando Tragics, με τους Μεϊντάνη και Τσαμουρά να πετυχαίνουν από ένα δίποντο ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Αμερικανούς να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας των 23 πόντων, 53-30, μετά από 4 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντα των Κρητικού, Χατζημιχαήλ και Κουτρουμπή. Το δίδυμο Βροντάκη – Κολυβά έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Orlando Tragics στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 53-30!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Harlems να φτάνουν στην άνετη νίκη με 68-52, έπειτα από 9 πόντους του Σταυρόπουλου και 5 βολές του Καρρά. Για τους Τραγικούς στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κριαλάκος (8π), Κωνσταντίνου (6π), Κολυβάς (4π) και Τσαμουράς (4π), καταφέρνοντας απλά να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 19/38 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 21/50 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Harlems ο Καρράς με 19 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 8, Κρητικός 9 (1), Μαρνέζος 1, Κουτρουμπής 5 (1), Καρράς 19 (1),  Ρουσιώτης 1, Σταυρόπουλος 17, Χατζημιχαήλ 8 (2), Κεφαλληνός

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Κριαλάκος 9, Βροντάκης 6, Τσαμουράς 6, Μεϊντάνης 6, Αγγελιδάκης 2, Αγαλόπουλος 3, Κωνσταντίνου 6 (2), Κολυβάς 8, Σιμιτιάν 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό μπάσκετ που έπαιξαν οι Harlems στο πρώτο μέρος!