04/02/2022
Milwaukee Sucks 9 22 4 18 - 53 -
Sun City Spurs 11 18 16 10 - 56 -

Θέλει το Κύπελλο στο Athens Sports Cafe ο Πέλεχας!

Τι κι αν αγωνίστηκαν κόντρα σε μία ομάδα δύο κατηγορίες μεγαλύτερη, τι κι αν δεν πείθουν με την απόδοση τους, οι Sun City Spurs απέκλεισαν τους Milwaukee Sucks κερδίζοντας τους με 56-53 και πλέον προετοιμάζονται για την μάχη με τους Lyonmen!
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Spurs ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-9 με τον Διονύση Μιχαλόπουλο να σημειώνει 9 πόντους. Για τους Sucks, 7 έβαλε ο Μαυροειδής.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε. Το παιχνίδι έγινε πιο ελκυστικό και η ομάδα από το Μιλγουόκι με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 31-29 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Γανέλη, Οικονόμου και Διαμάντη να σκοράρουν. Για την ομάδα του Πέλεχα, 6 πόντους έβαλε ο Γιουλούντας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs κυριάρχησαν παίζοντας διαστημικό μπάσκετ. Με ένα επιμέρους 16-4, οι Spurs προηγήθηκαν με 11, 46-35 και πήραν σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης με τους Μαστροκωστόπουλο και Μπούκουρα να σκοράρουν. Για τους Sucks, σκόραρε ο Οικονόμου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Sucks προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τους Καββαθά και Οικονόμου μείωσαν στο σκορ στο καλάθι. Οι Spurs έμειναν ψύχραιμοι και με τους Μιχαλόπουλο και Μπόζα πήραν τελικά την νίκη – πρόκριση με 56-53.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Μπούκουρας με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Οικονόμου με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι Sucks είχαν 18/71 εντός πεδιάς, 8/28 τρίποντα και 9/13 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/67 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 2 τάπες.
Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Καββαθάς 4, Διαμάντης 6, Φωτόπουλος 6, Σαμιωτάκης 2, Μαυροειδής 14, Γανέλης 4, Οικονόμου 11, Γκολφινόπουλος 6.
Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 4, Μιχαλόπουλος 15, Μαστροκωστόπουλος 7, Θεοδωρακόπουλος 2, Νίτσικας, Κουκούλης 4, Αργυρόπουλος 6, Μπούκουρας 10, Μπόζας 2, Σαπουντζής 6.
Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι για 40′!