04/10/2021
Golden Steak Warriors 18 11 12 15 - 56 -
Hurricanes 3 14 13 9 - 39 -

Θέλουν και μπορούν οι Golden Steak Warriors!

Με όπλο την εξαιρετική γραμμή ψηλών και την ενέργεια της περιφερειακή γραμμής τους, οι Golden Steak Warriors έφτασαν στην επικράτηση με 56-39 απέναντι στους Hurricanes οι οποίοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.
Πριν αποσυρθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου λόγω τραυματισμού στο πόδι, ο Πέτρος ο Πλακογιαννάκης έβαλε στις… ράγες το τρένο των Warriors, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 56-39.
Ο Μπουρτζάλας από τις γωνίες κυρίως εκτέλεσε τα κενά των Hurricanes, με τον Ηλιού από την άλλη να είναι γεμάτος ενέργεια και διάθεση να βελτιώσει την εικόνα των φιλοξενούμενων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-17.
Πιο ισορροπημένη η τρίτη περίοδος του αγώνα, με τον Λατίφη να δίνει χείρα βοηθείας στον Ηλιού και από την άλλη τους Κώστα και Νίκο Μητρόπουλο να είναι κυρίαρχοι κάτω από τα δύο καλάθια, με το σκορ να κλείνει στο 41-30.
Νούσιας και Κώστας Μητρόπουλος έβαλαν την τελευταία πινελιά στην μεστή εμφάνιση των γηπεδούχων, με την παρέα του Απόστολου Μπαλατσούρα να φτάνει στην επικράτηση με 56-39.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και 3 λάθη. Από Hurricanes ξεχώρισε ο Αθανάσιος Ηλιού με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/58 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 8/15 βολές, 63 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 2/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.
Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Λαμπρόπουλος 6, Νικολάου 3, Πλακογιαννάκης 8, Μπαλατσούρας, Μητρόπουλος Ν. 18 (23 ριμπ.), Μπουρτζάλλας 8, Νούσιας 6, Μητρόπουλος Κ. 7 (18 ριμπ.).
Hurricanes (Λατίφης): Φραγκούλης, Χάρος 3, Λατίφης 9, Καραθάνος 6, Ταμιωλάκης, Ηλιού 16, Βλάχος 5, Μακρής.
Τι μας άρεσε: Μητρόπουλοι και ριμπάουντ ένα και το αυτό (41 σύνολο)!!!